Giriş

Orjinalini görmek için tıklayınız : Alkaralar ve Karakızıl arasındaki yer sorunu

Mustafa Ates
05-Nov-2013, 11:20
Evet arkadaşlar, konu başlığı size tuhaf gelmiş olabilir ancak dünkü Eskişehir maçında sorunu daha bir yakından hissettim...
Özellikle bu sezon Kara-Kızıl'ın C blokta bize daha fazla yaklaşmasıyla son birkaç maçtır ben ve beraber maça geldiğim ailem,dostlarım yer problemi yaşamaktayız.
Eskişehir maçında ise olay biraz daha ilerlemiş ve alışkanlık olduğu üzere herzaman oturduğumuz C blokun B blok sınırındaki orta-üst bölgesi ''işgal'' altında idi.
Eminim birçok arkadaşım ''Koskoca statda oturacak yer bulamadın mı?'' diye soracaktır.
Evet, bulamıyorum. Çünkü ben oraya sadece maç izlemek için değil arkadaşlarımı görmek, biraz sohbet etmek ve birlikte maç izlemek için gidiyorum.
Bu olmayacaksa Alkaralar'da yazmamın ve kendimi Alkalar olarak hissetmemin de bir anlamı yok.

Sorunu bir şekilde çözmemiz gerek: Alkaralar'ın trübünde hücreler halinde dağılmaması gerek. Elbette isteyen istediği yerde maç izleyebilir, bende tanıdık simaların yanında olmayı yeğliyorum.

Bu nedenle önerim:
Madem ki Kara-Kızıl ayakta ve genelde bayrak sallayarak maç izliyor o halde C Blokta trübünün en üst tarafına çıksın biz de onların önünde oturarak maç izleyelim.
Bahsettiğim bölgede Alkara'lı birçok arkadaşımın olduğunu biliyorum ve bu arkadaşlarımı kendi rahatım için yerlerinden etme gibi bir niyetim yok.
Ancak olabilecek en akılcı çözümün bu olduğunu düşünüyorum.
Aksi halde ya yerlerimizi bırakıp hepimiz biryerlere dağılacağız ya da dün benim yaptığım gibi Kara-Kızıl arkadaşlarla hiç de hevesli olmadığım tartışmalara gireceğiz..

Lütfen düşüncelerimiz paylaşalım çünkü bu konuda diğer arkadaşlarımın düşüncesini gerçekten merak ediyorum...

Necdet Özkazancı
05-Nov-2013, 12:00
Gerekli bir konuya değinmişsin Mustafa... Maraton'da maç izlemeye 2003-2004 sezonunda başladığımızda Maraton'un ortasındaydık. Sonra gördüğümüz lüzum üzerine orayı bırakıp (C) Blok'a geçtik. (C) Blok o zaman için Maraton'un en az tercih edilen yeriydi. Hatta birkaç sezon kombine bilet de çıkmadı, ancak zorlayarak bilet çıkmasını sağlamıştık. Kara Kızıl'daki kardeşlerimiz de uzun zamandan beri (C) Blok'ta belli bir yerde konuşlanmış bir şekilde devam ediyorlardı. Ama birkaç maçtır bakıyorum, Kara Kızıl'daki arkadaşlarımız (C) Blok'ta genellikle bizim oturduğumuz yerlere doğru iyice yanaşmış durumdalar. Bu da birçok kişide rahatsızlık yaratmış durumda... Tribünde her zaman bulunduğu yeri bırakıp, aynı tribünde birlikte maç izlediği taraftar arkadaşlarının yerini işgal etmek bence Gençlerbirliği taraftarlığının centilmen ve saygılı ruhuna pek uygun değil. Eskiden beri orada bulunan arkadaşlar genellikle maçı oturarak izleyen ve zaman zaman ayağa kalkan taraftarlar... Kara Kızıl'daki kardeşlerimizin emrivaki bir şekilde oraya gelip bir de ayakta maç izlemelerinin, yılların alışkanlığıyla orada oturan taraftarları rahatsız etmesi çok doğal... Bir an önce bu sıkıntılı durumu ortadan kaldırmalarını diliyor ve bekliyorum.

Adem Erkoçak
05-Nov-2013, 13:48
şu anlatılan iki örnek bile sorunun ne olduğunu ve çözüm için ne yapılması gerektiğini net biçimde ortaya koyuyor... bazı insanlar bazı insanlara göre daha heyecanlı, daha bilgili, daha hevesli, daha politik, daha aktif, daha renkli, daha daha bilmem ne olabilir. ama hiçbir özellikleri başka insanları rahatsız edecek biçimde tahakküm kurma hakkı vermez onlara. çünkü bu şekilde bir yaklaşım, değil birliktelik, çok daha derin bir ayrım yaratacaktır...

umityasar
05-Nov-2013, 21:59
Bence sorun C blok veya Kara-kızıldaki dostların C bloğa yaklaşma sorunu değil.
Alkaralar'ın maça son beş dakikada gelip C Blokta değil de diğer yerlerde maç izlemesi.
Şöyle açıklayayım 3 maç önce maça 40 dakika önce girdim.
C blokta ilk tanıdık arkadaşı 25 dakika sonra gördüm.
C blok üst kısım zaten hiç tanımadığım kişilerle dolmuştu bile.
Hatta foruma C blok artık bizim değil mi? diye sormayı düşündüm o an.
Sorun bende sende yani bizde.
Biz eğer C blokta olmazsak bugün dostlarımız gelir yarın başkası...

ozgur_dinc
06-Nov-2013, 08:58
Evet arkadaşlar, konu başlığı size tuhaf gelmiş olabilir ancak dünkü Eskişehir maçında sorunu daha bir yakından hissettim...
Özellikle bu sezon Kara-Kızıl'ın C blokta bize daha fazla yaklaşmasıyla son birkaç maçtır ben ve beraber maça geldiğim ailem,dostlarım yer problemi yaşamaktayız.

başlık kesinlikle garip gelmedi. son birkaç maçtır bende aynı sorunu yaşıyorum. c blokun tepesinde ayakta izliyordum maçı. eses maçında orada ad yer kalmamıştı bu yüzden d blok tepesine geçmek zorunda kaldım.
hafta içi maçlarında değilde(iş çıkışı anca yetişiliyo yer bulamamak normal gibi) hafta sonu maçlarında herkes biraz erken gelirse c bloğu biraz tutabiliriz diye düşünüyorum. kara-kızılın ayakta, bayraklı maç izlemesine gelince; onlarla konuşup bu yer sıkıntısını çözebiliriz(onlar daha aşağı biz daha yukarı ya da tam tersi gibi). adamlar da odun değildir bence anlayış göstereceklerdir.

özhan_yüksel
06-Nov-2013, 10:16
Ben de bu konuda çok büyük rahatsızlık duyanlardanım. Hem Alkaralar olarak sürekli maç izlediğimiz bölgeden mahrum kalıp dağınık bir şekilde maç izliyoruz hem oturarak maç izleme gibi bir şansımız kalmıyor. Oturarak maç izlemeyi geçtim, ayaktayken bile sahanın belli bir bölümünü görmekte sıkıntı yaşanabiliyor. Yıllardır Gençlerbirliği maçlarına geldiğini iddia eden insanların hala tribünün ortasında ayakta maç izlenmeyeceğine dair bir fikri olmaması, varsa da bencilce bunu umursamaması can sıkıcı. Alkaralar ve Karakızıl arasında pek çok bireysel ilişkiye sahip insan var, dolayısıyla yaptıkları bu saygısızlık karşı tarafa iletildiği vakit hatalarının farkına varacaklardır diye umuyorum.

Yıllardır maçları izlediğimiz C Blok'un tepesinde maçları izlemeye devam etmek istiyorum ben. Orasının bizim için bir anlamı var ve bu anlam saygı duyulması gereken bir anlam. Dolayısıyla bizim aşağıya, Karakızıl'ın tribünün üst bölümüne geçeceği şeklindeki bir çözümden yana değilim. Karakızıl'ın diğer tribün gruplarının maç izleme pratiklerine saygı göstererek, o tribün grupları tarafından kullanılmamakta olan bir başka bölgeye geçmesinin daha uygun olacağını düşünüyorum. Tüm bunların yanında Ümit Abi'nin özeleştirisi de çok yerinde, eğer biz 1 saat-45 dakika erken girebilsek o stada, yerlerimizin de işgal edilmesinin önüne geçmiş oluruz.

ozgur_dinc
06-Nov-2013, 10:36
karakızıldan ulaşabileceğim üç-beş kişi var benim. ancak C bloğa yeni geldiğim, yeni alkaralardan olduğum için benim söylemem çok hoş karşılanmayabilir. ama eğer isterseniz konuyu biraz açmayı denerim onlara..

celiltoruner
06-Nov-2013, 13:06
Karakizil maclardan 1.5 saat once ruzgarli girisinde bulusup maca 1 saat kala tribundeki yerini aliyor. Sorunun tribune erken girerek cozulecegini dusunmuyorum
. Ne kadar erken girersek girelim tribunun ust bolumundeki yerlerimizi alsak bile yine onlar gelip c bloga gelisi guzel yerlestigi surece sorun yasariz. Ki bu hatirladigim kadariyla gecen sezon bir kac kez tekrarlanmisti. Cozum yolu diyalogdan geciyor. Cok zor birsey degil. Insanlarin oturarak mac izleme hakkina saygi duyup eskisi gibi C blogun D bloga yakin yerine degilde B bloga yakin yerine yerlestikleri surece sorun yasanmaz.

Ozan_Güler
07-Nov-2013, 00:45
Karakizil maclardan 1.5 saat once ruzgarli girisinde bulusup maca 1 saat kala tribundeki yerini aliyor. Sorunun tribune erken girerek cozulecegini dusunmuyorum
. Ne kadar erken girersek girelim tribunun ust bolumundeki yerlerimizi alsak bile yine onlar gelip c bloga gelisi guzel yerlestigi surece sorun yasariz. Ki bu hatirladigim kadariyla gecen sezon bir kac kez tekrarlanmisti. Cozum yolu diyalogdan geciyor. Cok zor birsey degil. Insanlarin oturarak mac izleme hakkina saygi duyup eskisi gibi C blogun D bloga yakin yerine degilde B bloga yakin yerine yerlestikleri surece sorun yasanmaz.
Ben de aynı fikirdeyim. Yaşadığımız bu sorunu maça erken gelerek değil, diyalogla çözebiliriz.

Mustafa Ates
07-Nov-2013, 09:19
Ben de aynı fikirdeyim. Yaşadığımız bu sorunu maça erken gelerek değil, diyalogla çözebiliriz.

Bence de maça 1,5 saat önce gitmek Alkaralar için hayal.
Üstelik Ekabirler olarak nam salmış BAĞZI arkadaşlarımız varken.
Sorun diyalogdan geçiyor.
Bu haftaki Trabzon maçı da çok önemli.
Eğer tedbir almazsak araya girecek TS ve diğer takım taraftarları derby maçlarda yaşadığımız sıkıntıyı bir kez daha yaşatacaklar bu maçta.
Bu nedenle sadece Alkaralar değil Karakızıl-Alkaralar-hariçtekiler arasında yaşanacaklar tadımızı kaçırabilir.
Önerim: Sadece bu haftalık biraz erken gidelim, bloğumuzu koruyalım ve Karakızıl'dan arkadaşlarla temsilciler düzeyinde konuşalım...

Atila_Cinar
07-Nov-2013, 15:42
Eskişehir maçında birçok arkadaşın burada dile getirdiği sorunu yaşayan (maçı izlemek için elinde minder tribünde uygun yer arayan) biri olarak önerim:
- Kara Kızıl'daki arkadaşlar ile görüşülmesi ve maçları ayakta izlediklerine göre, C Blok'un en tepesine çıkmalarının önerilmesi. (Öneri burada kabul görürse ben de o gruptan tanıdıklarım ile konuşabilirim)
- Bu forumda yer alıyorum, kendimi de burada iyi hissediyorum, ama çok az kişiyi tanıyorum. Muhtemelen Alkaralar'dan çok az kişi de beni tanıyor. Bu durumda burada yaptığımız ve tribünde birlikte hayata geçirmeyi öngördüğümüz bazı öneriler, yüzlerimizi bilmediğimiz için, havada kalabilir. Bunun en kolay yolu tribünde birbirlerini tanıyanların yan yana durması ve tanımadıklarıyla tanışması olabilir, biraz daha zor ama en keyifli yolu da birlikte yemek olabilir.
- Tribünde bir arada olursak, sayıca en büyük, tribün deneyimi en fazla, ayrıca da olabildiğince aklıselim ve rakibe saygı duyan grup olarak, zaman zaman yükselen istenmeyen tezahüratların da daha kolay önüne geçebiliriz.

ozgur_dinc
07-Nov-2013, 16:35
- Bu forumda yer alıyorum, kendimi de burada iyi hissediyorum, ama çok az kişiyi tanıyorum. Muhtemelen Alkaralar'dan çok az kişi de beni tanıyor. Bu durumda burada yaptığımız ve tribünde birlikte hayata geçirmeyi öngördüğümüz bazı öneriler, yüzlerimizi bilmediğimiz için, havada kalabilir. Bunun en kolay yolu tribünde birbirlerini tanıyanların yan yana durması ve tanımadıklarıyla tanışması olabilir, biraz daha zor ama en keyifli yolu da birlikte yemek olabilir.
- Tribünde bir arada olursak, sayıca en büyük, tribün deneyimi en fazla, ayrıca da olabildiğince aklıselim ve rakibe saygı duyan grup olarak, zaman zaman yükselen istenmeyen tezahüratların da daha kolay önüne geçebiliriz.

kesinlikle katılıyorum, tribüne geldiğimde çok az kişiyi tanıyorum. devre arasında da bakınıyorum bi selam vereyim tanıdıklara diye ama 5-10 kişiyi geçmiyo bu sayı. önceki gibi bi buluşma da olabilir daha kolay oluyo sanırım. hem sohbet muhabbet keyifli oluyo

özhan_yüksel
08-Nov-2013, 13:56
Karakızıl'ın tribünün en üst bölümüne, bizim de onlardan arta kalan aşağıdaki bölgeye geçmemiz önerisini kesinlikle reddediyorum. O tribündeki herkes tarafından üç aşağı beş yukarı bilinen oturma bölümümüze Karakızıl tarafından, en ufak bir saygı gösterilmeksizin, tecavüz edildi, bunu unutmayalım. Eğer Karakızıl maçları izlediği yerden memnun değilse, kendisine diğer tribun grupları tarafından kullanılmayan bir bölge belirleyebilir (misal C Blok'un sağ tarafı veya D Blok'un sağ tarafı gibi) ve o bölgede maçları izleyebilirdi. Ancak son derece düşüncesiz, saygısız bir tavırla Alkaralar'ın bir arada bulunduğu bölgeyi, en ufak bir diyalog çabası göstermeksizin, işgal etmeyi tercih ettiler. Çok sayıda karşılıklı ilişkinin var olduğu, maç çıkışı zaman zaman aynı mekanda, hatta aynı masada bira içilen insanlar tarafından yapıldı bu hareket. Dolayısıyla bu tavrın karşılığında ben maçları her zaman izlediğim yerden muaf olmak istemiyorum, ki hatırlatalım Alkaralar'ın ciddi bir bölümü de C Blok'un üst bloklarında ayakta maç izlemeyi tercih ediyor.

selim_turker
08-Nov-2013, 16:35
ben herkesi tanıyan biri değilim. birkaç kişiyle laflarım müsait olursa. yıllardır c'de maç izliyorum. oraya alıştım. son maçlarda c tribünü hep dolu. ya tribünler geçen seneye nazaran çok doldu, ya da dediği gibi kara-kızıl tayfası daha ortaya yanaşmaya başladı. eskişehir maçını alakasız bir yerde izledim. dönem ortasında okul değiştiren öğrenci gibi. garip bir his.

anil_akalp
08-Nov-2013, 20:03
Karakızıl'ın tribünün en üst bölümüne, bizim de onlardan arta kalan aşağıdaki bölgeye geçmemiz önerisini kesinlikle reddediyorum. O tribündeki herkes tarafından üç aşağı beş yukarı bilinen oturma bölümümüze Karakızıl tarafından, en ufak bir saygı gösterilmeksizin, tecavüz edildi, bunu unutmayalım. Eğer Karakızıl maçları izlediği yerden memnun değilse, kendisine diğer tribun grupları tarafından kullanılmayan bir bölge belirleyebilir (misal C Blok'un sağ tarafı veya B Blok'un sağ tarafı gibi) ve o bölgede maçları izleyebilirdi. Ancak son derece düşüncesiz, saygısız bir tavırla Alkaralar'ın bir arada bulunduğu bölgeyi, en ufak bir diyalog çabası göstermeksizin, işgal etmeyi tercih ettiler. Çok sayıda karşılıklı ilişkinin var olduğu, maç çıkışı zaman zaman aynı mekanda, hatta aynı masada bira içilen insanlar tarafından yapıldı bu hareket. Dolayısıyla bu tavrın karşılığında ben maçları her zaman izlediğim yerden muaf olmak istemiyorum, ki hatırlatalım Alkaralar'ın ciddi bir bölümü de C Blok'un üst bloklarında ayakta maç izlemeyi tercih ediyor.

Ben de Alkaralar'ın simgelerinden biri hâline gelmiş olan C Blok'u kesinlikle kaybetmememiz gerektiğini düşünüyorum.

Adem Erkoçak
08-Nov-2013, 23:43
Karakızıl'ın tribünün en üst bölümüne, bizim de onlardan arta kalan aşağıdaki bölgeye geçmemiz önerisini kesinlikle reddediyorum. O tribündeki herkes tarafından üç aşağı beş yukarı bilinen oturma bölümümüze Karakızıl tarafından, en ufak bir saygı gösterilmeksizin, tecavüz edildi, bunu unutmayalım. Eğer Karakızıl maçları izlediği yerden memnun değilse, kendisine diğer tribun grupları tarafından kullanılmayan bir bölge belirleyebilir (misal C Blok'un sağ tarafı veya B Blok'un sağ tarafı gibi) ve o bölgede maçları izleyebilirdi. Ancak son derece düşüncesiz, saygısız bir tavırla Alkaralar'ın bir arada bulunduğu bölgeyi, en ufak bir diyalog çabası göstermeksizin, işgal etmeyi tercih ettiler. Çok sayıda karşılıklı ilişkinin var olduğu, maç çıkışı zaman zaman aynı mekanda, hatta aynı masada bira içilen insanlar tarafından yapıldı bu hareket. Dolayısıyla bu tavrın karşılığında ben maçları her zaman izlediğim yerden muaf olmak istemiyorum, ki hatırlatalım Alkaralar'ın ciddi bir bölümü de C Blok'un üst bloklarında ayakta maç izlemeyi tercih ediyor.

bunu okuyunca aklıma biraz safça da olsa şu geldi: karakızıl'daki arkadaşlarla tanışık olmak, birlikte bir şeyler yapmak yanınıza otururken sorma gereksinimi hissetmemelerine neden olmuş olabilir mi? "nasılsa tanışıyoruz, arkadaşız, orada otursak ne olacak ki?" demiş olabilirler mi? yoksa durum böyle bir iyi niyet içermiyor mu? daha başka şeyler mi var?

özhan_yüksel
09-Nov-2013, 11:39
Keşke dediğin gibi olsaydı Adem. Sorma ihtiyacı hissedilmemesine ek olarak tribünde oturarak takip etmiyorlar maçları. Dolayısıyla da, asıl sorun olan işgal etme ediminin yanı sıra, tribünün tam ortasında ve ayakta izlemeleri sonucu C Blok'un üst sıralarında kalan herkesin de maçları -sahayı görebilmek için- ayakta izlemesini zorunlu kılan bir durum ortaya çıkıyor.

Arda_Kucukahmetler
09-Nov-2013, 18:06
Kara Kızıl'ın facebook sayfasına gerekli iletiyi bıraktım. Bakalım nasıl tepkiler gelecek!
https://www.facebook.com/groups/genclerbirligi.forum/?fref=ts

umityasar
09-Nov-2013, 19:42
Karakızıldaki arkadaşlarımız biraz kalearkasına doğru 1 veya yarım blok geçerler.
Biz de C blok a daha erken gelmeye çalışırız.
Olur biter.

Necdet Özkazancı
10-Nov-2013, 02:12
Kardeşimin evindeki Q klavyeli bilgisayardan zorlukla yazdığım için kısa keseyim. Bugün akşam üzeri KaraKızıl'dan arkadaşlarla oturup konuştuk. Bizden ben ve Mustafa Ateş, KaraKızıl'dan Başar ve Barkın... Ayrıca Nedim de vardı. Güzel bir sohbet oldu. Karşılıklı makul önerilerde bulunduk. Bu arada tribüne ilişkin genel konuları da konuşma imkanı bulduk. Esas itibariyle önemli bir sorun gözükmüyor. Zaten çoğu bir şekilde tanıdığımız, sevdiğimiz arkadaşlar... Temennimiz C Blok'ta bir daha sıkıntı yaşanmaması... Onlar da bunun gayreti içinde olacaklar. Kişisel görüşüm; karşılıklı iyi niyet, anlayış, saygı ve sevgi ile her şey hallolur.

Atila_Cinar
10-Nov-2013, 14:00
Necdet bey cabaniz icin size ve emegi gecenlere tesekkurler.

maksut_uzun
10-Nov-2013, 21:36
Bu maçta değişen tek şey Karakızıl'ın 4-5 sıra daha yukarıya çıkması oldu. Bu hamle C Blok'u iyice dağıttı; çünkü ikinci yarıda 4 arkadaşımız maçı izleyemediği için tribünün ortalarına geçti. Diğer arkadaşlar C Blok'un sağına kaymak zorunda kaldılar.

C blok Alkaralar'ın ya da maraton'un göbeği Dikmen Tayfa'nın ya da orası şu grubun demek hiçbir zaman doğru değil. İsteyen grup istediği yere geçebilir. Madem böyle bir yer değişikliği yapma niyetleri varsa niyetlerini belirtirler, karşılıklı konuşulur, karşılıklı anlaşılır ya da anlaşılmaz. Yoksa Alkaralar'ın yıllardır oturduğu yeri gıdım gıdım kayarak sahiplenmek "işgal"dir.

Gökhan_Yüksel
11-Nov-2013, 00:38
Ben bu ''isgal''den cok rahatsiz olanlardan biriyim ve karakizilin amaci anladigim kadariyla c blogun yukari kismini ele gecirmek. Orda varolan bir grup varken; o grupla iletisime gecmeden c blogu isgal etmelerine tavrimiz net olmalidir. Bana gore uzlascak bir konu yok ortada 'C blok' yillardir oldugu gibi alkaralarin olmalidir. C blogu kaybetmek sadece bir yeri kaybetmek degil butun tribunu kaybetmektir. Karsi takima yapilan kotu tezahuratlari biz C blok olarak 'haydi gencler' diye bagirarak susturuyorduk ama gelin gorun ki boyle bir sey artik mumkun degil. Cunku C bloga gelen insanlar takimi desteklemek yerine yeri geldiginde karsi takimin kalecisiyle yeri geldiginde kendi kalecisiyle bile ugrasan, takimi desteklemek yerine siyasi slogan atan bir grup. Bu yuzden C blok Genclerbirligi taraftar kulturu acisindan da onemli bir mekan konumunda.

celiltoruner
11-Nov-2013, 00:59
Karsi takima yapilan kotu tezahuratlari biz C blok olarak 'haydi gencler' diye bagirarak susturuyorduk ama gelin gorun ki boyle bir sey artik mumkun degil. Cunku C bloga gelen insanlar takimi desteklemek yerine yeri geldiginde karsi takimin kalecisiyle yeri geldiginde kendi kalecisiyle bile ugrasan, takimi desteklemek yerine siyasi slogan atan bir grup. Bu yuzden C blok Genclerbirligi taraftar kulturu acisindan da onemli bir mekan konumunda.

Buna sonuna kadar katılıyorum.. artık her maçta rakip taraftara hep bir ağızdan ''koyduk mu?'' sırasıyla bir oyuncuya ''sahtekar'' tezahüratlarının yapıldığını duymak tribünün geleceği açısından düşündürücü.. bunların önüne geçmekte gün geçtikçe ve dağıldıkça zorlaşıyor..

Ek olarak..
Bizde maça geldiğimizde daha 45 dk vardı.. C blokla D blogu ayıran merdivenlerden çıkarken C blogun orta bölümünden en üste kadar dolduğunu gördüm.. hatta tek tük boş kalan koltuklara da kimse oturmasın diye enlemesine karakızıl atkıları açılmıştı..mecburen D blogun üst taraflarında bir yere geçtik maçı izlemek için.. C blok alışkanlık olmuştu maçı izlemek için.. artık her maç öncesi maçı nerede izlesek diye düşünmek can sıkıcı..

özhan_yüksel
11-Nov-2013, 01:09
Maçtan önce Karakızıl'dan Barkın'la biraz konuştuk. Kısaca şu anda çok kalabalık bir grup olduklarını, birlikte hareket etmenin zor olduğunu ve zamanla bu konuyu çözeceklerini dile getirdi. Dolayısıyla aldığım teminata güvenerek yazıyorum ki, benim şahsi beklentim de önümüzdeki birkaç maçta bu sorunun çözümünün Karakızıl tarafından sağlanacağı şeklinde.

İlk yarıyı C Blok'un en üst sırasında ayakta izledik -aşağı doğru geri kalan 6-7 sırada Karakızıl vardı-. Ancak ikinci yarıyı, yorulmamız ve saha görüşümüzün kısıtlanmış bir hal almasıyla nedeniyle, tribünün Haydi Gençler'in bulunduğu bölümünde izlemek zorunda kaldık. Şu örnek dahi insanların maç izleme pratiklerine ne kadar saygı duyulduğunun çok basit bir göstergesi. Nicel bir çokluk üzerinden tahakküm kurmanın ne ölçüde ahlaklı olduğu konusunda şüphelerim var. Barkın'dan aldığım teminata güvenmek istiyorum ve umut ediyorum ki o şekilde bir çözüm sağlanacaktır; ancak Karakızıl'ın Facebook grubundaki bu teminata ters düşen yorumlara dayanarak, Alkaralar olarak nasıl bir gidişat izleyeceğimizin de hep beraber konuşulması gerektiği kanısındayım.

Ayrıca Gökhan'ın hassasiyetlerinin çok kıymetli olduğu açık. Artık küfür veya hakaret içerikli organize bir tezahürat başlatıldğında susturma çabasında olan bir grup yerine "Koyduk mu?" tezahüratına eşlik eden bir grup, rakip oyuncuya saygı duymak yerine rakip kaleciyle -herhangi bir sebep olsun/olmasın- daha 5.dakikadan uğraşmaya başlayan bir grup, rakip takımı oyunun bir parçası olarak gören bir grup yerine rakibin çıkışını ıslıkla ve yuhalamayla karşılayan bir grup olabilir C Blok'ta. Bu durum da Gençlerbirliği kültürüne dair temel bazı kalıpların değişimi ve dönüşümünü beraberinde getirebilir.

Atila_Cinar
11-Nov-2013, 10:03
Tribünle ilgili burada dile getirilen olumsuzlukların birçoğuna katılmakla birlikte, dünkü maçta son yılların en iyi tribün atmosferinin oluştuğunu düşünüyorum.
60. dakika civarında, takım 2-1 yenik durumda iken yapılan sürekli tezahüratın sonuca doğrudan katkısı olduğu kesin.
Tribünlerde yer alan farklı her grubun, yaptıkları ve diğer gruplarca eleştirilen hareketleri için mutlaka gerekçeleri vardır. Bunları tribünümüzün renkleri, yaratıcılığı olarak düşünmekte yarar var.
Aslolan tribündeki bütün renklerin sahiplenmesi gereken temel değerler:
- Misafire ve rakibe saygı duymak,
- Sonuç ne olursa olsun takıma, oyuncuya her zaman sahip çıkmak,
- Küfürden uzak durmak,
- Yalnızca maç seyretmek için oraya gelmiş olanlara da uygun ortam sağlamak,
- ...
Kuşkusuz böyle ilkeleri takmayanlar da olacaktır her zaman. Bunun önüne geçmek mümkün değil. Bizim yapabileceğimiz, doğrularımıza sürekli sahip çıkarak sabırla beklemek olabilir.

maksut_uzun
11-Nov-2013, 12:05
Maçtan önce Karakızıl'dan Barkın'la biraz konuştuk. Kısaca şu anda çok kalabalık bir grup olduklarını, birlikte hareket etmenin zor olduğunu ve zamanla bu konuyu çözeceklerini dile getirdi.
Bence bunlar çok politik sözler. Tribünün o bölgesine beş dakikada gelebilen, yine beş dakika içinde oradan ayrılabilir. Karakızıl böyle söylemlerle zaman kazanıp, tribünün o bölgesine yerleşmek; "abi bakın işte ne güzel maç izliyoruz, takımı ateşliyoruz, bozmayalım bunu" diyip işi "oldu bitti"ye getirmek istiyor. Arda'nın verdiği linkte son 24 saat içinde yapılan yorumlar da bu yönde.

Gökhan_Yüksel
11-Nov-2013, 16:07
Bence bunlar çok politik sözler. Tribünün o bölgesine beş dakikada gelebilen, yine beş dakika içinde oradan ayrılabilir. Karakızıl böyle söylemlerle zaman kazanıp, tribünün o bölgesine yerleşmek; "abi bakın işte ne güzel maç izliyoruz, takımı ateşliyoruz, bozmayalım bunu" diyip işi "oldu bitti"ye getirmek istiyor. Arda'nın verdiği linkte son 24 saat içinde yapılan yorumlar da bu yönde.

Kesinlikle ben de Maksut abinin bu dedigine katiliyorum. Ozellikle facebooktaki yorumlardan anlasildigi gibi C blogu resmen sahiplenmisler ve gitmeyi de hic dusunmuyorlar gibi.

mehmet galip
11-Nov-2013, 18:17
c blok her iki taraftar grubunu da alacak kadar büyük.
birisinden birisinin terketmesi gerekmiyor bence.
karakızıl biraz aşağı inerse sorun çözülür.

ama karakızılın ayakta olması sorunsa, ki oturarak izleyecek adamlar gibi görünmüyorlar:rolleyes: bence alkaralar aşağı inmeli ve tele yakın olmalı.
:rolleyes:
alkaralar tele yakın olursa bu eminim rakip futbolcuları önce kavram kargaşasına sürükleyecek, daha sonrada ayaklarının dolaşması ile sonuçlanacaktır.:o

biz aşağıda 2 kişiyle bile tahrip gücü yüksek bir bomba gibi rakip futbolcuları ve yan hakemi sürklase ederken(mesela bu maç 2. yarının başında yan hakeme "hakeeeem, dijitürk penaltı deyil demiiiiş" diye yönlendirdik:) ), alkaraların tamamının tele yakın oturmasının düşünemiyorum:cool:

ARIN_ALTAY
11-Nov-2013, 21:29
Geçen sezondan itibaren maçları Alkaralar ile izlemekteyim ve tam anlamıyla organize olunamadığı,organize olunulmamasının pratik anlamda kimse için de bir sıkıntı yaratmadığı gerçeği ile yeni yeni yüzleşmekteyim.Bunun adı “işgal” veya “yer değiştirme” olsun,bizler tribüne son 5 dakika geldikçe ve yan yana durmayı ''kısmen'' önemsemedikçe c bloğun kaybedilmesi,benim nezlimde terkedilmesi, çok doğal ve kaçınılmaz.Yalnız bu sorunu sadece Alkaralar üzerinden analiz etmek kendimize bir haksızlık yapmamız anlamına gelebilir.Fakat sorunun ve çözümün tek odağının da Karakızıl olmadığı bir gerçek.C blok Mehmet Galip'in söylediği gibi nicel anlamda her iki gruba da yeter büyüklükte,kuşkum yok.Lakin bende ve bazı arkadaşlarımda gördüğüm "gereksiz" gerginliğin sebebini kısaca açıklamak isterim,değinilen noktaları da toparlayarak... Gençlerbirliği'nin önüne politik kaygılarını yerleştiren ve kalbinin soldan yana attığını sürekli tezahür eden bir grubun, emek eksenli bakış açısının yanından bile geçemeyerek karşı takıma ve taraftara üstten bir dille “koyduk mu?” diye sorabilmesi benim için oldukça şaşırtıcı. Kaleci Oğuz'a yapılan haksızlığı bu grubun facebook sayfasından eleştirdiğimde haklı olduğuma dair bir cevap geldi ve beklentim içeri maçlarımızda durumun değişeceği yönündeydi. Hafızam beni yanıltmıyorsa kaleci veya "sahtekar" olsun olmasın bir defans oyuncusunu boş geçtiğimiz bir iç saha maçımız yok. Gençlerbirliği'ne verdiği emeği tartışmanın anlamsız olduğunu düşündüğüm Aykut'a "sahtekar" denilmesi benden başka birilerini üzmüş müdür merak ediyorum.Bu ve bunun gibi örnekleri çoğaltabilirim fakat düne dair en büyük can sıkıntım Karakızıl'da olduğunu düşündüğüm bir arkadaşın "çekirdek çitleyin ses gelsin" diyerek çok da uzağında olmayan ve oturarak maç izlemeyi tercih eden arkadaşlara sataşmasıydı.Bunun yalanlanacağına adım kadar eminim fakat duyduğuma da bir o kadar eminim. Yalanlanılacağına dair inancımı 2 maç önce gelmiş olmalarına rağmen uzun süredir aynı yerde durduklarını iddia etmelerini referans alarak söylüyorum.Kendi ideolojik kaygılarım doğrultusunda çayın ve simidin slogan malzemesi yapılması sinirimi ne kadar bozsa da, bunun hiçbir tribünde,en azından Türkiye tribünlerinde,çözülemeyeceğini kabul ediyorum. Fakat bunların toplamında, bir Alkaralar sempatizanı olarak bile değil, bir Gençlerbirliği taraftarı olarak Karakızıllı arkadaşlarla aynı blokta yer almak istememem basit bir muhalefetin ötesinde bir noktadadır.Çözüm elbet vardır,çözüm bir şekilde bulunacaktır fakat atılan somut bir adım olmadığını görmem nedeniyle Karakızıl ile bir daha görüşülmesini talep ediyorum.

serkan_gungordu
12-Nov-2013, 03:57
karakızıl ilk oluştuğundan beri sempati ile izlediğim bir grup: çok aktifler, sürekli üretiyorlar ve enerjilerini doğru kullandıklarında tribüne büyük bir renk katıyorlar. aralarında iyi niyetinden şüphe duymayacağım 2-3 arkadaş var, gerisini hiç tanımıyorum. tribündeki hallerinden anlaşıldığı kadarıyla büyük kısmı iyi çocuklar. bu sene sayılarında -sanırım daha önce öngöremedikleri- bir artış var ve anladığım kadarıyla var olacakları yere tam karar verememiş durumdalar.

bizim için tribünün başka bir anlamları var artık. gençlerbirliği'ni izlemenin yanında birbirimizle görüşüp muhabbet etmeye, çekirdek çitlemeye (çekirdekçiyi ötekileştirip aşağılayan herkesi kınıyorum. ötekileştirip aşağılamak en büyük insanlık suçudur. hepimiz çekirdekçiyiz, hepimiz ekabiriz :D ) ve zaman zaman ayağa kalkmaya, zaman zaman oturmaya geliyoruz oraya... yerimizi korumak konusundaki hassasiyetimiz bundan kaynaklıdır. zamanında çok mücadele ederek istanbul takımlarının elinden aldığımız maraton demirinin üstünden ayrılıp (bir not: maratona 120 kişi geçiş hikayemiz ve bugünkü gençlerbirliği tribünü...o zamanlar hayal bile edemezdik) c blok'a yerleşmemizin nedeni bağırana çağırana engel olmamak, onların da bize engel olmamasını istememizdi. vs vs vs. aslında anlatacak çok şey var ama yazılı olarak anlatmanın şu andan itibaren faydası olacağını düşünmüyorum. aramızda belli konularda görüş ayrılıkları yaşansa da, karakızıl'daki arkadaşlarla kuracağımız diyaloglar sayesinde konunun çözüleceğini düşünüyorum. biraz birbirimize zaman ve şans verelim. forumda ve facebookta konuyla ilgili kimseyi suçlayıcı ve kırıcı ifade de kullanmayalım. karşımızda konuşarak anlaşabileceğimiz insanlar var, bu şansımızı kullanalım.

not: avatarımdaki resimde boynumdaki atkı karakızıl atkısıdır, zamanında nedimden çarpmıştım ;)

selim_turker
12-Nov-2013, 11:18
karakızıl geçen sene çok daha azdı. c'nin üst kısmında ve b tribününe yakın tarafında duruyorlardı. bu sene epey kalabalıklaşmışlar ve tam ortaya yerleştiler. geçen hafta onların ayakta maç izlemesinden dolayı c'nin üst kısmı komple ayakta maç izledi. hatta b tribününün sol bölümü de epey sıkıntı çekti.

sürekli ayakta maç izlemek nasıl bir adaptır anlamak mümkün değil. yaşlı insanlar var. herkesi ayağa kalkmaya zorluyorlar. ayakta izlemek isteyenler en yukarı bölümdeler ve kimseyi rahatsız etmiyorlar...

trabzon maçına geldim karakızıl'a baktım. bu hafta c'nin daha da yukarı kısmına çıkmışlar. sonraki maçlarda nereye seyahat edecekler merak ediyorum.

yıllardır c'nin en üst ve d'ye yakın bölümünde oturuyorum. artık mümkünatı yok. mecburen daha aşağılara kaydım. erken gelen veya yer tutturacak birileri yoksa; bir sürü kişi de yıllardır oturduğu yerde oturamıyor artık. bilmiyorum ne olacak...

uralnadir
12-Nov-2013, 12:39
Kara Kızıldan arkadaşlar Alkaralar ile görüştüklerini ve böyle bir çözüme ulaştıklarını ifade ediyorlar.

Mustafa Ates
12-Nov-2013, 14:09
İlk görüşmeye katılmış biri olarak o toplantıda:
-Kimseyi üzmeyecek şekilde bir yol bulunması
-Alkaralar genellikle C blok merdiven tarafında yer alırlar ve oturarak maç izlerler. Ancak C blok en üst sırasında ise Ayakta maç izleyen arkadaşlarımız mevcuttur.
Bu arkadaşlarımız ise burada Ayakta maç izlemeye devam etmek istemektedirler.
-Herkese uyacak öneri olarak aşağıdaki alternatifleri sunduk:
a) Eğer C blok olacaksa, Ayakta duran Alkaraların Saatliye tarafında durulabilir.
b) Eğer trübünün ortası olacaksa Ayakta duran Alkaralar ile Demirin üstü arasındaki bloğun üst tarafı (Nedim ile bizim aramızda en üst)

Karakızıldan arkadaşlarda bu önerileri içlerinde tartışacaklarını, biraz zaman alabileceğini ancak herkese uygun olanı hayata geçirmek için ellerinden geleni yapacaklarını bildirdiler.
Ancak Trabzon maçından sonra burda yazılanlardan gördük ki, Karakızıl özellikle C Bloğun en üstüne yerleşti ve Alkaralar'da C bloğun üstündeki arkadaşlar genellikle durumdan rahatsız. Yine Trabzon maçında Karakızıl arkadaşların ''Hocam orası tutuldu'' diye üst bölgeye yerleşmeye çalışan bir çok kişiyi kabul etmediklerini gördük...
Sorun (belki de işin güzelliği, esprisi) şurda: Alkaralar arasında daha sıkı bağlar olmaması sebebiyle kimse bu duruma müdahele etmedi, çünkü birbirimizi çok da iyi tanımıyoruz.
Çözüm: Sadece internet ortamında yazarak sorunu çözemeyiz, sıkıntı yaşayan kesimlerin bir araya gelmesinde fayda var.
Bu bir maç öncesinde de olabilir veya başka bir vesile ile de..

maksut_uzun
14-Nov-2013, 09:08
Bu konuyla ilgili yeni bir gelişme var mı?

uralnadir
14-Nov-2013, 14:10
Sanırım dün bir toplantı daha olmuş.

A.C.A.B. (All Colors Are Beautiful) kapsamında tribünün farklı renkleri taşıyan iki heyecanlı grubu Al-karalar ile Kara-kızılların önde gelen üyelerini dün biraraya getirdik. "Çıkar onu AL bunu", "Yürü git KIZILbaş" gibi hakaretlerin havada uçuştuğu toplantıya müdahale etmemiz kaçınılmazdı. Atar varsa bizim yapacağımızı, arıza varsa da bizimle çıkmasını gerektiğini belirterek iki tarafın da ensesine çökerek sükuneti sağladık. Baskıcı-uzlaştırmacı tavrımız sonuç verdi ve heyecanı bir kenara bırakıp akıllı olmaya karar veren gençler yaşam alanı, çekirdek, tezahürat ve hepsinden önemlisi birliktelikleri üzerine konuştular.

Gecenin sonunda tam öpüşüp ayrılırken kendilerine takdim edeceğimiz fahri HOÇ'luk belgelerini görünce beti benzi atan iki grup kaçarak uzaklaştı.

Edilen sözlerin takipçisi olduğumuzu her iki tarafa da bildiririz. Unutmayın ki önemli olan sizin anlatmaya çalıştığınız değil, bizim ne anladığımızdır.

HOÇ

Erdem Ceydilek
14-Nov-2013, 16:16
toplantı, görüşme falan demeyelim de, dün hoç'un evsahipliğinde oturup konuştuk. Neticede anlaşamayacak, birbirini anlayamayacak insanlar değiliz. Aksine en rahat diyalog kurabilecek, aynı dili konuşabilecek insanlarız Karakızılla.

Alkaralar olarak

homojen bir topluluk olmadığımızı,
ama yılların getirdiği alışkanlık ve gelenekle birlikte belli bir bölgede önlü arkalı, sağlı sollu, oturarak ayakta ama hep birarada maç izleme pratiğimizin geliştiğini,
Karakızıl'ın sayıca bu denli büyümesinin ve de hali hazırda tercih ettikleri oturma düzeninin de bizim bu birlikteliğimize engel olduğunu,
bu nedenle C Blok'un sol (göbeğe yakın-merdiven tarafı) üst kısmından aşağı doğru bir alanın bizlere lazım olduğunu ilettik.

Bu durumda, KaraKızıl eskiden bulundukları yerin yukarısında doğru artacak ve dolayısıyla C Blok'u dikey olarak paylaşmış olacağız. Hem iki grubun da tribün pratiklerini gerçekleştireceği alanları olacak, hem de yan yana destek verip, nev-i şahsına münhasır C Blok'un bu özelliğini de sürdürmüş olacağız. C blok kendi içinde fraksiyonlara bölünmüş dahi olsa, göbekten, kale arkasından, protokolden bakıldığın ortak paydada buluşmuş, tribünden sahaya ve hayata ortak bakan insanların bulunduğu güzel bir tribün. Bunu da böyle devam ettirmek en güzeli diye düşünüyorum.

Ama genel olarak tribünde yüz yüzeyken bu tip sıkıntıları çözmenin daha iyi olduğunu konuştuk. "Şşş Barkın iki koltuk kaysana" gibi. :)

Alkaralar'da rahatsızlığa sebep olan bazı tezahüratlar konusunda da, KaraKızıl'daki arkadaşlar sayılarındaki kontrolsüz artışı öngöremediklerini, tanımadıkları birçok kişinin yanlarında bulunduğunu bu nedenle de bu tip oto-kontrollerin maçlar içerisinde zamanla yerleşeceğini belirtiyorlar.