Giriş

Orjinalini görmek için tıklayınız : Taksim Gezi Parkı

onur_aydogan
01-Jun-2013, 16:12
Arkadaşlar internet sitelerinde Yusuf Murat Özdemir isimli bir G.Birliği taraftarının dün gece sol gözüne isabet eden bir gaz kapsülü ile yaralandığı ve gözünü kaybetme ihtimali olduğu yazıyor. Konu hakkında bilgisi olan var mı? Dilerim kalıcı bir problem yaşamadan bir an önce sağlığına kavuşur.

Binlerce insana joplarla, gaz bombalarıyla, plastik mermilerde saldıracaksınız ve gerekçeniz Taksim'de beton yığınlarının ortasında kalan bir avuç yeşil alana AVM yapmak olacak. Mide bulandırıcı bir gerekçe. Bu zorbalığa direnen tüm duyarlı vatandaşlarımızı alınlarından öpüyorum.

Aksit Ozkural
01-Jun-2013, 17:43
Arkadaşlar internet sitelerinde Yusuf Murat Özdemir isimli bir G.Birliği taraftarının dün gece sol gözüne isabet eden bir gaz kapsülü ile yaralandığı ve gözünü kaybetme ihtimali olduğu yazıyor. Konu hakkında bilgisi olan var mı? Dilerim kalıcı bir problem yaşamadan bir an önce sağlığına kavuşur.

Binlerce insana joplarla, gaz bombalarıyla, plastik mermilerde saldıracaksınız ve gerekçeniz Taksim'de beton yığınlarının ortasında kalan bir avuç yeşil alana AVM yapmak olacak. Mide bulandırıcı bir gerekçe. Bu zorbalığa direnen tüm duyarlı vatandaşlarımızı alınlarından öpüyorum.

İstanbul müthiş bir şekilde kaynıyor.
Halk, Meydanı'nı geri aldı.
Bağdat Caddesi'nde manzara olağanüstü. Bir polis aracını durduran kalabalık ( Mustafa Kemal'in askerleriyiz)
sloganını polislere attırıp kıllarına bile dokunmadan alkışlarla serbest bıraktı.

Kaan Özen
01-Jun-2013, 23:13
bugün kızılayda olan var mıydı?

Ergunİnal
03-Jun-2013, 06:43
Geçmiş Olsun Murat
144
Tribün ve sevda arkadaşımız Murat Özdemir Kızılayda protesto sırasında polisin nişan alarak attığı gaz bombasının sol gözüne isabet etmesi sonucu yaralanmıştır.
Arkadaşımız bugün geçirdiği ameliyata rağmen maalesef sol gözünü kaybetti.
Arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi ileterek, sorumluların en kısa zamanda adalet önüne çıkarılmasını temenni ediyoruz.

kaynak: www.haydigencler.com

uralnadir
03-Jun-2013, 12:19
Geçmiş Olsun Murat
144
Tribün ve sevda arkadaşımız Murat Özdemir Kızılayda protesto sırasında polisin nişan alarak attığı gaz bombasının sol gözüne isabet etmesi sonucu yaralanmıştır.
Arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi ileterek, sorumluların en kısa zamanda adalet önüne çıkarılmasını temenni ediyoruz.

Geçmiş olsun. Bir haftadır yaşananları unutmayacağız.

selim_turker
03-Jun-2013, 13:26
adamlar biber gazını 5 metre mesafeden bazuka niyetine kullanıyor. sonra da bu insanlara çoluğuna çocuğuna ekmek götürmek için mecburen ordalar diyorlar. bu adamlar piskopat.

mehmet galip
04-Jun-2013, 09:21

.

geçmiş olsun. çok üzücü.

Mehmet_Doruk
04-Jun-2013, 18:04
Geçmiş olsun Arkadaş, çok üzüldüm.

Ozan_Güler
04-Jun-2013, 21:08
Geçmiş Olsun Murat
144

Genç yaşında bir gözünü kaybeden Murat kardeşimize Geçmiş olsun desek de biliyoruz geçmeyecek. O bunun acısını her daim yaşayacak. Onu tribünde gördükçe bizler de kahrolacağız.
Dün Antalya'da bir başka genç daha gözünü kaybetti.
Antakya'da ise daha vahimi oldu ve bir başka genç yaşamını yitirdi.
Polisin hedef gözeterek ve yakın mesafeden attığı gaz fişekleri buna sebep oluyor öyle değil mi???

Atila_Cinar
04-Jun-2013, 23:05
Hepimizin geleceği için büyük bir bedel ödemiş olan genç kardeşimize çok çok geçmiş olsun...

Kaan Özen
04-Jun-2013, 23:19
çok geçmiş olsun dicem ama yani bunun bir anlamı yok gibi. inşallah Murat kardeşimize bunu yapanlar adalet önünde gerekli cezayı alırlar.o zaman az da olsa acımız azalır sanırım

İlker_Karabulut
05-Jun-2013, 09:52
Ne diyeceğimi bilemedim. Üzüntü ve öfke doluyum sadece. Umarım hayatın boyunca taşıyacağın gurur sana gözünün kaybını unutturur Murat.

MehmetGUNER
05-Jun-2013, 16:25
kaybedebileceğinin ne olduğunu umursamadan kavganın içine dahil olan, gözünü mücadeleden esirgemeyen murat kardeşime minnetimi sunarım.

etraf akilliden geçilmiyor genede alanda toplananların kim olduğunu bilen yok..
kimlik tartışmalarının, yaşam tarzına sahip çıkanların, kadın haklarına, çevre sorunlarına ve insanlık onuruna sahip çıkanlara kadar geniş bir yelpaze oluşturan yığının adını koyamadılar..
sosyal medyada örgütlenen, insan olmaktan kaynaklanan en doğal haklarına bile direnerek sahip çıkan her yaştan yurttaşın oluşturduğu kalabalığın muhteviyatında radikal ve kendini adamış aktivistler bolca yer alsa da; şu anda verdikleri mücadele en iyi ihtimalle iyileştiricidir. zaten bu gibi geniş bir çerçevede bir araya gelmiş yığınların kollektif olarak ilerici faaliyetlerdeki geçmiş başarıları düzensizdir yada yok denecek kadar azdır. buna karşın belirli alanlarda sağlık ve çevre koruma, kadın hakları gibi insani gelişmeye büyük katkıda bulunduklarını güvenle iddia ederler.. ki; şu anda da tamda böyle bir şeyin vücuda gelmekte olduğunu gözlemlemek mümkündür.
bu grup homojen olmaktan çok uzaktır ve kendi aralarında bile kesin çatışmalar vardır. karşıyakalı sporseverlerle göztepelilerin birlikte yer aldığı örneğinde olduğu gibi.. yapısı gereği devlet iktidarıyla müzakereye karşı değillerdir, ortak tepki ve sivil toplumun değişiminin gerçekleştirilebileceği esas alanda yer almaktan uzaktırlar..

ama;
yadsınamayacak öyle bir özelliğe kavuşmaları mümkündür ki; herkesin gözden kaçırdığı da budur.
tıpkı yeşiller, çevreciler, balina avcılığı karşıtları yada ne bileyim feministler gibi, şu anda mücadele ettikleri gücün gerçekte sınırsız artı emek sermaye birikimi olduğunun ileride farkına varacak olan yani aslında meselelerinin kapitalist sistemle olduğunu ve kapitalizmin nasıl çalıştığına ve kollektif olarak ne yapılması gerektiğine dair bilinç oluşturmayı bizzat yaşayarak gören antony gramsci'nin çalışmalarında sıkça sözü edilen "organik devrimciler"dir.

hah işte tamda burada çok uzaklarda görülüyor olması açısından devrimden bahsetmeye başlanabilir. ama dediğim gibi çok uzak bir ihtimaldir ve sınırsız artı emek sermaye birikimiyle daha çok işleri vardır.
türk baharı veya taksim~tahrir gibi aşiret devletleriyle kıyas yapar gibi yakıştırmalar hala ana akım medyada bile olan bitenin farkına varılmadığı izlenimi doğurmuştur. ki; böyle bir medyadanda bu farkındalığı bekleyenin olduğunu sanmıyorum..

onur_aydogan
06-Jun-2013, 10:45
Mehmet Abi, tekrar tekrar okunması gereken bir yazı yazmışsın.

şenol akdemir
07-Jun-2013, 12:47
Murat sana çok ama çok geçmiş olsun ,
Hepimiz senin gözün ,sen de bizim canımızsın.

Oğlum çağlar da arkadaşları ile günlerdir Gezi parkında yatıp kalkıyorlar.
İstiklal de tek başına yakalanmış bir ara polise,
Arkamda grup yok diye sıkmazlar sanmış,
Ama ayaklarına atmışlar biber gazı mermilerini,
O senden daha şanslıymış,
Sen bu yüzden iki kere cansın bizim için.

Çok üzgünüz.

uralnadir
10-Jun-2013, 14:07
Facebook'tan aldığım bir duyuruyu ve daveti paylaşıyorum.

Suç Duyurusuna davet:

31 Mayıs 2013 günü, polisin hedef alarak gaz bombasını ateşleyip Gençlerbirliği KaraKızıl taraftarı, ODTÜ yüksek lisans öğrencisi Murat ÖZDEMİR'i sol gözünden vurarak gözünü kaybetmesine neden olan olayla ilgili olarak basın açıklaması ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır.

tüm Gençlerbirliği taraftarları ile endüstriyel spor karşıtı tribün emekçisi dostlarımızı bekliyoruz.

12.06.2013 tarihinde Saat 13:00'te Ankara Adliyesinde olunacak.

emre_ozyildiz
10-Jun-2013, 14:16
Haftasonuda devam edecekse eğer protestolar, tüm gençler taraftarının cumartesi günü akşama doğru toplaşıp kendini göstermesi, şehrine ve Murat Özdemir'e sahip çıkması lazım derim.

MehmetGUNER
11-Jun-2013, 17:08
şenol kardeşimin bahsettiği konuya devam niteliğinde olmak üzere;

el kadar bebeler..
büromun balkonundan bakıyorum sokağın köşesinde 8-10 liseli genç var. kızlı erkekli..
köşedeki aparmanın arkasından güven parka bakıyorlar. daha 1km. uzaktaki güven parkta bir hareketlenme olsa, bir gaz bombası atılsa hemen sokağın içine doğru koşuşturuyorlar..
biraz sonra tekrar geliyorlar, içlerinden biri kafasını uzatıp oldukça sakin olan kumrular sokağa bakıyor diğerleride ona.. bir tarfatan tam 1km. uzaktaki güven parka gitmek istiyorlar diğer taraftan korkuyorlar adımları geri geri gidiyor..
pırıl pırıl çocuklar, yüzlerine bakmaya kıyamazsın.

dini ayrı kafir olsa ses verir feryadına..
polis değil kim olursa olsun bu çocuklara kimse el kaldırmaz. kaldıki copla, biber gazıyla pırıl pırıl yüzlere, körpe bedenlere zarar vermek mi?. aman allahım nooldu bize..
yüzlerindeki korkuyu, bu korkuya rağmen yinede gitmek istemelerini, çaresizliklerini gören kim olursa olsun her biri bir annenin kuzusu olan bu çocukların saflığı karşısında erir..

başbakan bir balta getirdi..
zaten öylede olmuştu. iktidarın en şahin kanadı bile uzlaşma, diyalog çağrıları yapıp mümkün olduğu kadar yumuşak üslüpla gençlere seslenirken başbakan uçaktan yanında bir baltayla indi.
hiç gereği yokken, ortalık durulmaya yüz tutmuşken gezi parkına çözüm olarak yanında getirdiği baltayı gösterdi.. kent hakkına sahip çıkan, çevre sorunlarına duyarlı, yaşam tarzına müdahale edilmesi istemeyen, demokratik hak özlemindeki çocukların şu ana kadar yakarışlarına önerebildiğimiz bu.. sapı aynı ağaçtan bir balta.. sene 2013 ve bizim bu çağda bu yüzyılda çocuklarımıza önerebildiğimiz bu..

omerdemirel
11-Jun-2013, 18:00
İlk önce masumca başlayan gezi parkı olayları. marjinal grupların içine girmesi ve dış-iç odaklı devleti zayıflatmak isteyen vatan hainlerinin eylemleri haline gelmiş ve oraya masumca niyetle gelen insanları oyuncak olarak kullanmaya başlamışlardır. Onun için şu anki eylemleri desteklemiyor ve şiddetle kınıyorum. Oyun ve tahriklere gelmeyin olayın tamamına bakın sağ duyulu olmaya tüm alkaraları ve gençlerbirliği taraftarlarını çağırıyorum...

Abreg Çelem
11-Jun-2013, 18:29
Ömer Bey, ben de başından sonuna kadar içinde yer aldım bu eylemlerin. Hatta geçen hafta yürüyüşe katılmak dışında bir suçum olmamasına rağmen keyfi olarak gözaltına bile alındım. İlk başta da, devamında da amacım bana sürekli yalanlar söyleyen, yediğime içtiğime karışma hakkını kendinde gören, farklı düşüncelerime zerre saygı göstermeyen, tepki gösterildiğinde kabadayılık yapmayı marifet sanan zihniyeti protesto etmekti... Eylemlerin içinde yer alan ben, devleti zayıflatmak isteyen bir vatan haini değilim, öyle bir derdim yok, gerçi vatan haini olmadığımı ispat etmek zorunda da değilim ya, siz yabancı değilsiniz diye anlatıyorum... İçinde yer aldığım en "marjinal grup" Alkaralar'dır. Bundan daha marjinal bir grup zaten beni içine almaz... Alsa bile, beni adamdan sayıp alacak marjinal gruba ben girmem! Diğer taraftan, vatan hainlerinin oyuncağı olacak kadar salak da değilim, orada niçin bulunduğumu gayet iyi biliyorum.

Bir yandan olayların geneline bakmayı öğütlerken diğer yandan bir grup vandalı bahane ederek Türkiye'nin hemen her şehrinde sokaklara inen onbinlerce insana kulak tıkamak büyük bir tutarsızlık, kusura bakmayın.. Ki o bir grup vandalın içindeki bir grubun da sivil polis olduğunu söyleyenler var, neyse...

Uzun lafın kısası, yakmayı, yıkmayı, cana ve mala zarar vermeyi huy edinen gerzekler her meslekte, her düşüncede, her eyalette, ve dahi her şubede olabilir. Neyse ki bizim bu ortamda bu gerzeklerden bulunmadığı gibi, hiç kimse bu tiplerin oyuncağı olacak kadar bilinçsiz değil, ayrıca burada hiç kimse maddi menfaat uğruna inanmadığı şeyleri savunacak kadar onursuz ve pespaye de değil -bildiğim kadarıyla-. Bu nedenle bence siz biraz daha rahat olun...

uralnadir
11-Jun-2013, 19:29
La şimdi oyuncak mıymışız biz? Tam anlayamadım.

omerdemirel
11-Jun-2013, 22:28
Neden hemen sanki size hakaret etmişim gibi algıladınız anlayamadım. ama orda gerçekten ağaç için bir parkın betonarmeye dönüşmesini engellemek için gelmiş insanların arasına marjinal gruplar (kaldıraç, halkevleri, dhkp-c,tgb,pkk gibi) sızarak onların bu haklı eylemlerini suistimal edip onları oyuncak gibi gördüler ve halende görüyorlar. o gruplar taksimde apo ve kendi gruplarının pankartlarını asdı, kızılayda hakeza ve birde Türk Bayrağı yaktılar. Ben kızılayda idim ve 1 haziran ilk saatlerinde gördüklerim kullanılamaz hale getirilen 12 ego otobüsü(içinde insan varken yakılmaya kalkıldı),egoya ait meyve suyu kamyonu 6 adetyakılan, kirilan vitrin camları sökülen kaldırım taşları yoldan geçen sivil araçların taşlanması bunları yapan gruplar şimdi oraya masumane niyetle gelenleri ne olarak kullanmıştır buna siz cevap verin.
her kesin fikir ve düşüncesine de saygı duyarım. benim düşüncelerime karşı taraf saygı duymuş duymamış o onun düşüncesidir ona da saygı duyarım. Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak olarak yolundan tamamen çıkmış bu eylemlere karşıyım ve katılanları halende kınıyorum...

Erdem Ceydilek
12-Jun-2013, 08:28
Ben sokaklara bakınca sadece bir tane marjinal ve provakatör görüyorum. Onların üstünde de üniformaları var zaten.

uralnadir
12-Jun-2013, 09:20
Neden hemen sanki size hakaret etmişim gibi algıladınız anlayamadım. ama orda gerçekten ağaç için bir parkın betonarmeye dönüşmesini engellemek için gelmiş insanların arasına marjinal gruplar (kaldıraç, halkevleri, dhkp-c,tgb,pkk gibi) sızarak onların bu haklı eylemlerini suistimal edip onları oyuncak gibi gördüler ve halende görüyorlar. o gruplar taksimde apo ve kendi gruplarının pankartlarını asdı, kızılayda hakeza ve birde Türk Bayrağı yaktılar. Ben kızılayda idim ve 1 haziran ilk saatlerinde gördüklerim kullanılamaz hale getirilen 12 ego otobüsü(içinde insan varken yakılmaya kalkıldı),egoya ait meyve suyu kamyonu 6 adetyakılan, kirilan vitrin camları sökülen kaldırım taşları yoldan geçen sivil araçların taşlanması bunları yapan gruplar şimdi oraya masumane niyetle gelenleri ne olarak kullanmıştır buna siz cevap verin.
her kesin fikir ve düşüncesine de saygı duyarım. benim düşüncelerime karşı taraf saygı duymuş duymamış o onun düşüncesidir ona da saygı duyarım. Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak olarak yolundan tamamen çıkmış bu eylemlere karşıyım ve katılanları halende kınıyorum...

Ömer bey öncelikle hoşgeldiniz diyelim o zaman. Fakat siyaseten bir şeyler demeden önce keşke sizi yeni gelenler başlığında görseydik, ne bileyim bir kendinizi tanıtsaydınız. Mehmet Güner'den bi çay içseydiniz. Yani biraz ısınsaydık.

Birden bire karşımızda böyle bir söylem görünce tabi biraz şaşkınız.

Marjinal gruplara gelince. Ben veya biz ne dersek diyelim zaten teşhisi koymuşsunuz. Fakat emin olun alanlarda biz varız. En fazla marjinalliğimiz ise mesela bugün yeşil gömlek giymiş olmam.

Ha. bir de bir arkadaşımız gözünü kaybetti. Farkında mısınız?

MehmetGUNER
12-Jun-2013, 10:35
hükümetin bahanesi bu değilmi zaten..
alanlardaki genç kızlarımızı, kadınlarımızı, gencecik öğrencilerimizi acımasızca copladıklarını başka nasıl savunacaklar..
bu dış mihrakların kim olduğunu bilen yok ama devletimizin saldırı altında olduğuna herkes emin.. polat alemdar etkisi..
marjinal gruplarda işbirlikçileri olduğu için derhal devlet korunacak ya.. marjinallerin vurun tepelerine susturun. buna inanmak isteyen inanabilir ama orantısız gücü gizlemenin, insanları gruplara ayırmanın ve birbirine düşman etmenin en kolay ve basit yoludur bu..
sonuçta sayıları bellidir ve tek tek yakalanıp götürülecek kadarda polis vardır meydanda. ama inanılmaz bir yaygara koparıp madur duruma düşmek varken bu dediğim yapılırmı?. hele birde seçim öncesi uygulanan saçma sapan politikaların iktidara oy kaybettirdiği bir zamanda?.
işte kem küm biz vatandaşımıza vurmadık, marjinal gruplara vurduk.. marjinalistandan mı geldi bu öcüler?.
fotoğraflara bir daha bakın isterseniz..

İlker_Karabulut
12-Jun-2013, 11:45
Olanları bence güzel özetleyen bir karikatür.

145

Atila_Cinar
12-Jun-2013, 15:01
Bugün bir düzine kadar 'marjinal' saat 13'de Ankara Adliyesi önünde idik.
Bizim kadar da etrafımızı saran ve 'ne yapmak istiyorsunuz' diye soran sivil görünümlü abi vardı.
Bir gözünü kaybetmiş genç bir arkadaşımızın acısını biraz olsun azaltabilir miyiz bilmiyorum.

emre_ozyildiz
13-Jun-2013, 14:56
31'inden 7'sine kadar haftasonu butun gun haftaiçide iş çıkışından geceye kadar taksimdeydim.
Orası kazanılmış bir bölgeydi. Kimse yanındakini giyinişinden ötürü, BİRİSİ gibi hor görmüyordu.
Kimse düşüncesi benimkinden farklı olduğu için BİRİSİ gibi yadırgamıyordu. Başkasına bir şey olunca rengi-düşüncesi-kıyafeti ne olursa olsun düşünmeden herkes ona yardım ediyordu. Parkın içinde para geçmiyordu, komun bir hayat vardı. Polis yoktu, güven ve sevgi vardı. Polis işin içine girince neler olduğunu sonunda canlı yayından izledik. Orası kazanılmış bir bölgeydi...11 yıl aradan sonra insanlar huzurluydu, mutluydu, eşitti ve güvendeydi. İşte o yüzde orada bunları kazanmıştık ve insanlar buna hasretti.
Bize dış güçler veya faiz lobisi etiketi yapıştıranlar ilk önce kıblelerinin kime ve nerede olduğuna cevap verip, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde rekor denilecek kadar yabancı ulkelere faiz ödeyenlerin kim olduğuna cevap versinler.
Siyasete fazla girdim sanırsam o yüzden kusura bakmayın dökmek istedim içimdekileri, bütün gençler taraftarına düşüncesi ne olursa olsun selamlarımı gönderiyorum.
Ve kısa bir rica ile bitiriyorum: Geçen haftasonu Tunalıda ÇArşı grubu kalabalığı yönlendirdi ve heyecanlandırdı. Bir Ankaralı olarak Ankarada bu coşkunun ve heyecanın öncülüğünü, toplumsal konulara kendi etrafından en duyarlı ve düzgün taraftar olarak bilinen Gençler taraftarının yapmasını isterdim.

MehmetGUNER
13-Jun-2013, 16:48
zaten o "marjinal gruplar" safsatasını geçtik sanıyorum sevgili emre..
ama mesajının sonundaki dileğini bende düşünmedim değil.. bizanslı(!) çarşı grubu istanbuldan çıkıp geliyor, hemde sürekli dalaşık halde bulundukları ankaragüçlülerinde olduğu başkente.. aslında sorgulayan ve öğrenmeye açık gençlerbirlikli taraftarların yapması gerekeni yapıyor..

ama son gelişmeler üzerine bişey demeden kapatmak istemem.. çünkü bu olay ve bu olayların anlatıldığı, halka anlatacak en münasibi olarak görüldüğü, boş boş geveleyen sanatçılarda gösteriyorki devlet iktidarının halkına sunacağı yalanlar, spekülasyonlar ve hayali finansal manüplasyonlardan başka birşey kalmadı..
12 yılın sonunda otoriterlik; temsili demokrasinin parasal yozlaşması, polis devleti ve militarizm (özellikle teröre karşı savaş ve bu olaydaki gibi marjinallere ders verme şiarıyla) medyanın baskıyla kontrolü, halkla ilişkiler kampayalarının gösterdiği, muhalefetin kontrolünün aşağılama ve dezenformasyonla sağlandığı, gezi parkı ve taksim alanında olduğu gibi muhalefetin parçalara bölündüğü, ve muhalif direniş kültürünün stk'ların öne çıkarılmasıyla yeniden şekillendirildiği, bütün bunların yetersiz kalması durumunda ise yoğunlukla zor kullanmanın hakim olduğu bir düzende yaşadığımızı gösterdi..

eleştirel ve (bu olay özelinde olduğu gibi polis baskısına karşı tepki) radikal düşüncelerin baskı altına alınması, hatta daha açıkçası marjinallik yaftasıyla araştıran, sorgulayan radikal düşüncenin çok kültürlülük, kimlik politikaları ve kültürel tercihler sınırları içerisine hapsedilmesi akedemi ve ötesinde üzücü bir durum yaratıyor..
baskıya karşı radikalleşen gençler taraftarı olarak kendimi, akademi çevrelerini, medyayı ve sanatçılarımızı ayıplıyorum.. açık ve net..
çelik ve copa karşı çıplak elleri ve körpe bedenlerinden başka bir savunma gücü bulunmayan ve onlarıda kaybetmekten asla çekinmeyen gençlerimize, genç kızlarımıza, taraftar gruplarına bin selam olsun..

yalaka medyaya, korkan ve sinen akademisyenlere, o gençlerin tırnağı bile olamayacak ama nasıl olmuşsa sanatçı olmuş halkını unutmuş o insanlarada yazıklar olsun..
çünkü onlar meşruiyet ve demokrasi gibi sorunları öteleyen ve gizlemeye çalışanların sütresi olmuş, otoriter ve teknokrat bir siyaset inşa eden neo-liberal yönetim mantığı sistemlerinin kuruluşunda derin katkıları var..
bunların hiçbirine olmadı diyemeyiz..

onur_kutuk
13-Jun-2013, 16:55
Ben de yurtdışında yaşayan bir çapulcu olarak başından beri gece gündüz özellikle Taksim'i ve Ankara'yı izliyorum. O gün Gençlerbirliği formasıyla gözünden yaralanan arkadaşımızın fotoğrafını gördüğümde ne kadar üzüldüğümü anlatamam.
Her sıkıştıklarında "iç ve dış mihraklar", "marjinaller", "lobiler" vs.. Yeter artık, görünen köy kılavuz istemiyor. Acil demokrasi, acil özgürlük..

uralnadir
16-Jun-2013, 22:18
Dün Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü birinci sınıf öğrencilerime İletişim Becerileri dersi finalini yaptım. Bonus olarak sorduğum soru şuydu. "Cumhurbaşkanı tarafından Hükümet Sözcüsü ile Taksim Gezi Parkı Eylemcilerinin sözcüsü arasında arabuluculuk yapmak için görevlendirildiniz. Lütfen arabuluculuğun altı adımını kullanarak bir arabuluculuk senaryosu yazınız."

Ve bugün. Daha dün o güzel arabuluculuk senaryosunu yazan ve sınavının sonuna "Hocam anlatılacak çok şey var. Medyada bunların onda birini göremiyoruz. Hükümetin takındığı tavır ve uslupla Bunların böyle devam edeceğini düşünüyorum. Elimden geldiğince yazmaya çalıştım ama dediğim gibi söylenecek çok söz var" yazan Sevgili Dilan Dursun yoğun bakımda.

Bugün belki de sözünü söylemeye gitti Kızılay'a. Belki Ethem'i yolcu etmeye. Fakat şu anda. Yakınları, sevdikleri arkadaşları hastane önündeyiz ve kafasına aldığı biber gazı kapsülü darbesi ile beyin kanaması geçiren ve ameliyat sonrası halen durumu kritik olan Dilan'dan bir güzel haber bekliyoruz.

Lütfen Dilan. Dayan.

serkan_gungordu
17-Jun-2013, 16:21
çok geçmiş olsun, umarım en yakın zamanda sağlığına kavuşur kardeşimiz.
bu olaylarda kullanılan orantısız güç ve şiddet sonsuza dek bu toplumun hafızasından çıkmayacak.

omerdemirel
18-Jun-2013, 00:32
Öncelikle ilk yorumda arkadaşa geçmiş olsun dilemeyi unuttum. Öncelikle geçmiş olsun Allah acil şifalar versin. benim düşüncem zaten masumane yapılan eyleme katılıp gerçek doğayı korumak isteyenin herzaman yanındayım ve herzaman desteklerim ama olay farklı yönlere gidip partilerin ve grupların gövde gösterisi haline geldiğinde de herzaman karşısında durur ve hiçbirzamanda desteklem.

onur_aydogan
18-Jun-2013, 16:16
Gezi parkı protestoları sırasında yakınlarını kaybeden, gözünü kaybeden, yaralanan vatandaşlarımız için içimiz parçalansa da ateş düştüğü yeri yakıyor. Bu süreçte kendi ülkesinde, kendi polisi tarafından saldırıya uğrayan, çocukları dövülen, yaşlıları aşağılanan, hakaret edilen toplumun tamamı diyemesem de büyük çoğunluğu yüreğinden yaralandı. Bunun faillerinin birgün mutlaka bağımsız yargı önünde hesap vereceğine inanıyorum.

şenol akdemir
20-Jun-2013, 19:29
Dilan'ın bilinci açılmış ,çok sevindik

uralnadir
23-Jun-2013, 16:12
Dilan'ın bilinci açılmış ,çok sevindik

Evet abi. Açıldı. Artık yanına ara ara uğrayıp, ufak ufak konuşabiliyoruz. Şu an tam kendisine ne olduğunu bilmiyor. En son trafik kazası sanıyordu. Yavaş yavaş kendisine gelip her şeyi hatırlar. Ailesi hiç yanından ayrılmadı, iki üç arkadaşı gece gündüz hastanede kalıyorlar, bizler gidiyoruz arada.

Her yerden küçük küçük RTE'ler çıksa da Dilanlar umut olup yeşeriyor içimizde.

İlkay_Albayrak
06-Jul-2013, 11:54
Ben sokaklara bakınca sadece bir tane marjinal ve provakatör görüyorum. Onların üstünde de üniformaları var zaten.

Bu kadar kısa ve bu kadar net anlatılırdı, tebrikler.

İlkay_Albayrak
06-Jul-2013, 12:36
Öncelikle ilk yorumda arkadaşa geçmiş olsun dilemeyi unuttum. Öncelikle geçmiş olsun Allah acil şifalar versin. benim düşüncem zaten masumane yapılan eyleme katılıp gerçek doğayı korumak isteyenin herzaman yanındayım ve herzaman desteklerim ama olay farklı yönlere gidip partilerin ve grupların gövde gösterisi haline geldiğinde de herzaman karşısında durur ve hiçbirzamanda desteklem.

Ömer Bey, elbette bu olaylar doğayı ve ağaçları korumak amaçlı bir eylem ile başladı ve bizler de bu gösterilere katılanlar olarak doğanın katline sadece Gezi Park'ta değil ülkenin ve de hatta dünyanın neresinde olursa olsun tepki göstermekteyiz, sizin de bu anlayışta olduğunuzu bilmek çok güzel fakat olaylara dışarden bakarken çok eksik veya yanlış bilgilendiğiniz görülüyor, 1 Haziran da ben de Kızılay'da idim kusura bakmayın ama yakılan EGO filan görmedim hem de içinde insan varken, daha sonraki günlerde otobüsler dudurularak lastikleri indirilmek suretiyle TOMA ve akreplerin müdahalesini engellemek için barikat yapıldığını gördüm sadece, 1 Haziran günü, Atatürk Bulvarı üzerinde Ordu evinin 100 metre kadar aşağısında bulunan meyve suyu kamyonunun yakınlarındaydım tüm gün, ama onun da yakıldığını görmedim şahsen, kaldırım taşları sökülmüş, durak ve reklam panosu camları kırılmıştır ama bunların hepsi polisin sert müdahalesi sonrasında olmuştur, savunmak için söylemiyorum -ki gerekirse savunması ayrıca bende mevcuttur- ama gerçek budur ayrıca bu müdahale sonrası ölen ve biri de bizim taraftarımız olan gözlerini kaybeden insanların yanında hiç bir önemi de yoktur iki tane camın, bununla beraber aynı gün polis bulvarın yukarısındaki Kimlik mağazasının içine içeride gazdan sığınmış göstercilerle beraber yaralılar, çalışanlar ve müşteriler varken mağazanın camını kırarak kapsülü üzerinde açık havada kullanılır yazan gaz bombasını atmıştır, gidip mağaza sahibi veya yetkilisine sorabilirsiniz, sahibi de müdürü de AKP ye oy vermiş insanlardır ayrıca. Bunun dışında, Kennedy'de barlarda oturanlara TOMA larla su sıkılmış ve polis tarafından dükkanların camları kırılıp gaz bombası atılmıştır. Videoları nette olduğu gibi yine gidip kendiniz de dükkan sahipleri ile görüşebilirsiniz. Demem şu ki, bu bahsettiğiniz örgütleri sevmiyor olabilirsiniz ama bu örgütlerin hiçbiri bu gösteriler esnasında ortalığı karıştırmak için bir şey yapmadı, göstericiler tarafından gelen nerdeyse hiçbir provakatif hareket olmadı, olanlar da halktan hemen tepki gördü, belki sizin bile haberiniz olmadı, partilerin veya grupların gövde gösterisine ise nerdeyse hiç dönmedi, şimdiye dek denk gelmediğim bir şekilde hatta, gruplar ve partiler kendilerini olabildiğince sakındı hatta öne çıkarmaktan. O gösterilere katılan insanlar olarak da doğaya verilen zararı protesto ettiğimiz gibi doğanın katline karşı gayet barışçı ve haklı bir eylem yapılmakta iken polisin yaptığı sert müdehale de protesto edildi, hükümetin bize göre baskıcı politikaları da ve bizim derdimiz sadece bunlara karşı sesimizi duyurmak iken hükümetin aynı baskıcı zihniyetle dört kişinin ölümüne neden olan müdahalesi de karşı olduğumuz aynı zihniyetin ürünü aslında ve haklılığımızın kanıtı bence.
Ömer Bey, yanlış anlamayın, çekincelerinizi anlamaktayım fakat son bir ay içerisinde ülkemizde olanlar eski ezberlerle açıklanacak bir durum değil, sizin de bunu anlamanız lazım. Oradaki insanların en uzlaşmazları orada uzlaşıp en kavgacıları insanları sakinleştirdi, tekrar haddim olmadan yanlış ve eksik bilgi ile belirli düşüncelere ve sonuçlara vardığınızı düşünüyorum ama elbette olayları kendinizce yorumlama hakkına da sahipsiniz sadece olayların düşündüğünüz şekilde olmadığını iletmek istedim.
Son olarak bu olaylar esnasında benimle beraber, sesini duyurmak için baskıdan korkmadan veya benim gibi korkmasına rağmen gene de sokaklarda olan herkese de teşekkür ederim, iyi ki varsınız.
Sağlıcakla kalın.

hakan_türkmen
10-Jul-2013, 15:07
Maalesef Eskişehir'de uzun süredir yoğun bakımda yatan arkadaşımız Ali İsmail Korkmaz da bugün vefat ett.

Toprağı bol, mekanı cennet olsun. Sadece merak ediyorum bu çocuğa katledildiği gün inip kalkan eller, bugün iftara kadar ellerini nimete sürmüyorlar mıdır acaba?