Giriş

Orjinalini görmek için tıklayınız : Ankara rüzgarı: Gençlerbirliği Tarihi

uralnadir
14-Mar-2013, 19:43
Sevgili Tanıl Bora'nın tarihimizi anlatan eşsiz eseri şu anda kulüpte üstelik 10 liraya satılmakta. Bir yandan da satılmadığı için yönetim dertlenmekte.

Elinde olan arkadaşlar bile sırf hediye etmek amacı ile bence gidip yenilerini satın almalı.

"Gençlerbirliği, Türkiye'nin en eski futbol kulüplerinden biridir. Cumhuriyetle yaşıttır. Elinizdeki kitabın yayımlandığı 2003 yılı, Gençlerbirliği kulübünün kuruluşunun 80. yıldönümüdür.
Gençlerbirliği'nin adı bile "başka"dır! Bir ilin, şehrin veya semtin adını takınmamış olan, sadece "kendine mahsus" bir isim taşıyan ender kulüplerden biridir, bu ülkede. Gençlerbirliği'nin hayat hikayesi de "başka"dır., kendine mahsustur, özgündür. Öğrenci ve öğretmenler tarafından kurulmuş... Taze başkent Ankara'nın "tahsilli zümresi" tarafından kıskançlıkla sahip çıkılarak yaşatılmış, büyütülmüş... Ülkenin birçok kıdemli kulübü gibi alt kümelerde unutulmuşluğa terk edilmekten mucizevi bir gayret ve dirençle kurtulmuştur. Bugün geldiği noktada ise Gençlerbirliği, altyapısı, organizasyonu ve perspektifiyle, bir futbol Kulübü olmanın ilerisinde, bir "futbol kurumu"dur.

Milli Lig öncesi dönemdeki Türkiye şampiyonluklarıyla... 1960'larda Milli Ligin ilk döneminde estirdiği rüzgarla... Yeniden "hayat döndüğü" 1980'li yıllardan sonra kazandığı Türkiye Kupaları ve "İstanbullu büyüklere" kafa tutuşuyla... Gençlerbirliği Türkiye futbolunun "büyükler ve diğerleri" diye dar bir çerçeveye hapsedilmesine karşı bir dirençtir ve bir iddiadır.

Ankara Rüzgarı, Gençlerbirliği'nin "romanıdır". Kırmızı-siyahlı camianın sadece bir futbol takımı olarak değil, bir sosyal ortam, yani gerçekten bir "camia" olarak nasıl evrildiğinin tasviridir. Ankara Rüzgarı, istatistikleri aktaran, yükseliş ve düşüşleri anlatan bir kulüp tarihi olmak yanında, Gençlerbirliği'nin neden "başka" olduğunun hikayesidir."

Abreg Çelem
14-Mar-2013, 19:45
Geçen hafta tükenmemiş miydi kitap??

uralnadir
14-Mar-2013, 19:50
Geçen hafta tükenmemiş miydi kitap??

Yanlış anlaşılma imiş. En azından yöneticilerimiz öyle diyor. Yeniden 25 tane bırakmışlar dükkana.

Ahmet_Ay
17-Mar-2013, 21:13
Cuma günü ben aldım. 10 lira dediğiniz gibi. Ancak ellerinde ne kadar var ne kadar gelmiş sormadım açıkcası

mehmet galip
18-Mar-2013, 13:11
fotoğrafın çok güzelmiş ural. Allah bağışlasın.

uralnadir
18-Mar-2013, 13:20
fotoğrafın çok güzelmiş ural. Allah bağışlasın.

Teşekkür ederim abi. Hepimizinkini.

Facebookta daha güzelleri var :)

mehmet galip
19-Mar-2013, 17:30
Teşekkür ederim abi. Hepimizinkini.

Facebookta daha güzelleri var :)

akşam bakayım facebook sayfana o zaman:rolleyes:

uralnadir
20-Mar-2013, 09:00
akşam bakayım facebook sayfana o zaman:rolleyes:

Senin foto da pek güzel abi. Kıskandım :)

mehmet galip
20-Mar-2013, 09:13
ben de seni kıskandığımdan seninkine benzer bir foto koymuştum:cool:

Abreg Çelem
20-Mar-2013, 09:25
Senin foto da pek güzel abi. Kıskandım :)

ben de seni kıskandığımdan seninkine benzer bir foto koymuştum:cool:

Birader, olan var olmayan var, ayıptır!

Ozan_Güler
20-Mar-2013, 23:59
Sonuç olarak "Angara Rüzgarı" nın tükenmediği, aksine Tesislarda 10 liradan satışının devam ettiğini mi anlamalıyız.
En Yeni Gelenler, Tesisların Spor Okulu binasının girişindeki mağazaya yolunuz düşerse boş geçmeyin.

uralnadir
21-Mar-2013, 08:48
Sonuç olarak "Angara Rüzgarı" nın tükenmediği, aksine Tesislarda 10 liradan satışının devam ettiğini mi anlamalıyız.
En Yeni Gelenler, Tesisların Spor Okulu binasının girişindeki mağazaya yolunuz düşerse boş geçmeyin.

Evet abi. Her ne kadar gösterip gösterip geri çekme manevrasına maruz bırakılsak da kitap var ve 10 lira.

Ben gidip epeyce aldım. Sırf arkadaşlara hediye etmek için de olsa alabilen arkadaşlar alarak dağıtımına katkıda bulunabilirler diye düşünüyorum. Yoksa Kulübün başı dağıtım işlerine giremeyecek kadar yoğun.

Yılmazhan Yılmaz
21-Mar-2013, 11:36
dün dost kitap evine gittim, 90.yıl takvim serisini oradan almıştım, kitabı da buradan alabilirim diye düşündüm. sorduğumda kitabın kalmadığını söylediler, ne zaman gelir diye sordum, bilgimiz yok dediler, şehrimiz başkent ama herkes herşeyden bihaber :(

Sabrican Sarak
31-Mar-2013, 22:01
dün dost kitap evine gittim, 90.yıl takvim serisini oradan almıştım, kitabı da buradan alabilirim diye düşündüm. sorduğumda kitabın kalmadığını söylediler, ne zaman gelir diye sordum, bilgimiz yok dediler, şehrimiz başkent ama herkes herşeyden bihaber :(

Zaten yanlış hatırlamıyorsam Ankara Rüzgarı kitabının satışı sadece kulüp tesislerinde olacaktı. Eğer kitabevleri satıyorlarsa üzerine kâr koyduklarında satılmayacağı endişesiyle getirmeye niyetli olmayabilirler. Formanın tek adresi kulüp olduğu gibi kitabın da tek adresi kulüp sanırsam...

kaan_ozbeyoglu
23-Apr-2013, 02:31
10 lira mi ? Yapma ya. Ben ne kulüpte ne kitabevlerinde bulamayip sahaftan 30 liraya almistim. Al iste.
Gerçi bu geçen sene olan bir hadise.
Ulan yönetim, ulan tesis.

Gürbüz Güreşci
29-Jul-2013, 17:22
Kulüpte ve sahaflarda ne yazık ki kitabı bulamadım. Nasıl ulaşabilirim, yardımcı olabilir misiniz?

uralnadir
30-Jul-2013, 08:30
Kulüpte ve sahaflarda ne yazık ki kitabı bulamadım. Nasıl ulaşabilirim, yardımcı olabilir misiniz?

Belki kızıp bi 10 tane daha bırakırlar. Ve tükenmedi diye bir kınama mesajı yayınlarlar. Çok ayıp.

Abreg Çelem
30-Jul-2013, 10:57

Hallederiiiizzz, bikaç gün müsaade :)

Gürbüz Güreşci
05-Aug-2013, 22:49
Hallederiiiizzz, bikaç gün müsaade :)

Merhaba, herhangi bir gelişme var mı acaba?

Abreg Çelem
05-Aug-2013, 23:53
Merhaba, herhangi bir gelişme var mı acaba?
Var var, yarın bilgi vereceğim.