Giriş

Orjinalini görmek için tıklayınız : Yeni futbol kitabı: KİMİ BAŞROL KİMİ KARAKTER — Kulüp Hikâyeleri

Necdet Özkazancı
31-Dec-2013, 18:07
Dün bizim babadostu ile Tanıl Bora’nın ziyaretine gitmiştik. Bugün sizlerle paylaştığım Gençlerbirliği 1966/67 Albümü dışında dün aynı zamanda büyük bir habercilik başarısına da imza attık. Yeni çıkan ve bizim gibi futbol tutkunları için bir şölen niteliğindeki çok değerli bir futbol kitabına tüm haber siteleri ile internet kitap satış sitelerini atlatarak onlardan önce ulaştık. :)

İki yazar tarafından ortaklaşa yazılmış olan bu kitabın adı: Taşradan Futbol Hikâyeleri… Pardon yanlış söyledim (Taşradan Futbol Hikâyeleri de nereden çıktı yahu?! Dilime bir yapıştı, ayrılmak bilmiyor), hemen düzeltiyorum.

Evet, kitabın adı: “KİMİ BAŞROL KİMİ KARAKTER — Kulüp Hikâyeleri”
Yazarları: Tanıl Bora—Ziya Adnan
Yayınevi: Dipnot Yayınevi
Baskı Yılı: 2013
Sayfa Sayısı: 344

Kitabın arka kapağındaki tanıtım yazısı:

Her futbol kulübü bir nevi roman kahramanıdır. Haydi deyin ki, hikâye kahramanı! Bu kitaptaki yazılar, dünyanın dört bir köşesinden, bu hikâye ve roman kahramanlarının bir öbeğinin resmigeçididir. Nasıl ve nerede başlamış hikâyeleri, renkleri nasıl doğmuş, nasıl büyümüşler ya da nasıl önemsizliğe sürüklenmişler, zaman içinde kimler giymiş formalarını, neler kazanmış, neler kaybetmişler, şimdilerde ne yaparlar, ne âlemdedirler, sevdalıları kimlerdir?

Futbol birkaç renkten, birkaç büyük takımdan ibaret değil ki. Hep parlak ışıklar altında yaşayanlar var, gözünün feri sönmüşler var. Uzun ömründe “ikbali de idbarı da görenler” var. Kimi eski günlerine ağıt yakarken, kimileri manşetlerden düşmeyen… Kimi endüstriyel futbolun zenginliğinde giderek büyürken, kimi zor zahmet ayakta kalmaya çalışan… Kimi pek meşhur, kimi uzaktan aşina, kimi gözden ırak, adı bile bilinmez… niceleri var.

Kitap, kulüp hikâyelerinin konularına göre bölümlere ayrılmış.

İlk bölüm: DERBİLER…
İkinci bölüm: ANKARA…
Üçüncü bölüm: LONDRA: BİR FUTBOL KITASI
Dördüncü bölüm: ADA’NIN TAŞRASINDAN
Beşinci bölüm: AVRUPA’NIN TAŞRASINDAN
Altıncı bölüm: DÜNYANIN TAŞRASINDAN
Yedinci bölüm: UNUTULMUŞ… VE UNUTULMAYAN
Sekizinci bölüm: SOL KALE ARKASI

Tanıl Bora ve Ziya Adnan’ın nefis anlatımıyla her biri keyifle okunan bu yazılarda ülkemizden, İngiltere’den, Almanya’dan, İtalya’dan, İspanya’dan tutun da Mısır’a, Cezayir’e, Portekiz’e, Güney Amerika’ya kadar futbol âleminde kimi başrol kimi de karakter rolü oynayan birçok kulübün neşeli, hüzünlü ama hepsi birbirinden güzel hikâyeleri anlatılıyor.

Sevgili Tanıl Bora ile Ziya Adnan’ı bu güzel çalışmalarından dolayı kutluyorum. Ellerine sağlık. Futbol kitaplığımıza, üzerinde çok konuşulacak özgün ve kaliteli bir kitap kazandırdılar.

Ben, kitabın kapağını çok beğendim. Kâğıt ve baskı kalitesi de on numara… Kitabın kapağını ve içeriğini merak eden arkadaşların incelemesi için evde cep telefonuyla fotoğrafını çektim.

Evet, huzurlarınızda 2 Ocak 2014 günü internet ortamında tanıtılmasına ve satışına başlanacak olan “KİM BAŞROL KİMİ KARAKTER — Kulüp Hikâyeleri”… Tanıl Bora ve Ziya Adnan’ın kaleminden…

255256257258259

Necdet Özkazancı
31-Dec-2013, 18:09
KİMİ BAŞROL KİMİ KARAKTER — Kulüp Hikâyeleri (İçindekiler)

260261262263

Necdet Özkazancı
04-Jan-2014, 18:12
"Kimi Başrol Kimi Karakter" internet sitelerinde tanıtılmaya başlandı. İdefix ve D&R linkleri:

http://www.idefix.com/kitap/kimi-basrol-kimi-karakter-ziya-adnan/tanim.asp?sid=B2Q5YGTK3B8BZJMTC3XW

http://www.dr.com.tr/kitap/kimi-basrol-kimi-karakter/ziya-adnan/hobi/spor-ve-sporcular/sporcular/urunno=0000000576539

Ozan_Güler
04-Jan-2014, 20:00
Yazarları alkaralar'ın oldukça aşina oldukları bu yeni kitabı, piyasaya çıkmadan edinmenin mutluluğunu yaşayanlardanım.
Konularına göre bölümlere ayrılmış bu yeni kitabın, Derbiler ve Ankara bölümlerini bir çırpıda okumuş bulunuyorum.

umityasar
05-Jan-2014, 06:41
Ozan abi, kitap BirGün ve Radikal'de çıkan yazıların seçkisi mi yoksa yeni yazılardan mı oluşuyor?

Ozan_Güler
05-Jan-2014, 11:34
Her ikisi de Ümit.
Tanıl Bora ve Ziya Adnan'ın futbol yazılarını yakından takip edenler için bile yeni kulüp hikayeleri var.

MahirUnsal
13-Jan-2014, 16:03
nefis bir kitap olmuş. hem tanıl bora hem de ziya adnan'ın şahane yazıları, özellikle de ilgileri bakımından başlıklar altında toplanınca ortaya çok derli toplu bir iş çıkmış. yatıp kalkıp tanıl bora'ya dua etmeliyiz türkçeye harika bir futbol kitaplığı kazandırdığı/kazandırmaya devam ettiği için.

Aksit Ozkural
16-Jan-2014, 20:52
Geçen gün sevgili Polatlılı'nın son kitabını huşu içinde okudum ve helal olsun dedim.
Şimdi sıra iki sevgili dostumun ortak kitabında.

Ankara'mızdan Tanıl Bora'mız
Londra'dan Ziya Adnan'ımız.

Sabırsızlıkla edinmeyi bekliyorum.

Yok, yok artık kesinlikle eminim.

Bizim Gençlerbirliği sevdalılarımız çoook özel insanlar.

Necdet Özkazancı
05-Mar-2014, 19:40
Ahmet Çakır döktürmüş yine... Zaman Kitap'ta "Kimi Başrol Kimi Karakter" hakkında güzel bir yazı yazmış.

Yazının Linki:

http://www.zaman.com.tr/kitap-zamani_dunya-ve-turk-futbolunun-romani_2203263.html

SayginSut
10-Mar-2014, 15:32
Sıkı bir futbol meraklısı az çok bu kitaptaki olayları, kulüpleri bir yerlerden duymuş ya da aşina olmuştur. Ancak sırf anlatım dili için bile alınıp okunur. Özellikle 'ANKARA' bölümü, 'Real'i Sevmenin Mümkünatı' ve Ziya Adnan'ın Wimbledon'dan Wigan Athletic'e kadar geniş Ada Futbolu gözlemleri tadından yenmiyor. Simon Kuper'ın eserleri de dahil benim şahsen okuduğum tüm futbol içerikli kitaplar içinde ilk 3'e rahatlıkla girer. Ha bir de soldan bakanlara ve onların takımlarına güzel selamlar çakılmış :) Kesinlikle alınmalı ve derhal okunmalı