Giriş

Orjinalini görmek için tıklayınız : Taşradan Futbol Hikâyeleri - Necdet Özkazancı

Adem Erkoçak
09-Aug-2013, 14:53
tribünümüzün en güzel abilerinden Necdet Özkazancı'nın yeni kitabı; biraz sabır, bayram sonu çıkacak diyorlar. hele bir gelsin, okuyalım, kritikleri yazarız. lakin şunu söyleyim, eğer şu sıralar herhangi bir şeyden dolayı umudunuz azalmışsa mutlaka okuyun. muhtaç olunan "güzellik" bu hikâyelerde mevcut zira! ;)

http://www.iletisim.com.tr/kitap/ta%C5%9Fradan-futbol-hik%C3%A2yeleri-2001.aspx

serkan_gungordu
09-Aug-2013, 23:53
çok sevindim, necdet özkazancı okumak büyük bir ayrıcalık. :) yenilsen de yensen de'nin tadı damağımızda kalmıştı, sabırsızlıkla bekliyorum.

maksut_uzun
12-Aug-2013, 08:53
Kitap 16 Ağustos'ta çıkıyor. Necdet abi'nin şimdiden eline ve kalemine sağlık. :)

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=619122091454719&set=a.112125115487755.9777.107362772630656&type=1

Ahmet_Ay
12-Aug-2013, 14:30
Yensende yenilsendeyi çok beğenmiştim. . Hatta o kitabı Necdet Abi bana 2 tane yollamış birini üniversitenin kütüphanesine bağışlamıştım. Sonradan baktığımda spor kategorisine değilde edebi eserler kategorisine koyulduğunu görmüştüm.

Şimdi bu kitabı da alır okuruz. Sonrada üzerinde konusur, sohbet ederiz.

Aksit Ozkural
12-Aug-2013, 23:55
Sevgili Polatez eğer bir kitap yazdıysa okunur.
Bir de geleceğin parlak sinema yönetmeni Adem kardeşimizin fotoğrafları da kitapta ve kapakta yer alıyorsa daha da bir güzel olur

Tabii editör de önemli bir C blok müdavimi sevgili Tanıl Bora ise başka ne diyebiliriz?

Bekle beni Polatlı diyebiliriz mesela.

Ben öyle diyeceğim.

Üzüldüğüm tek şey, bizim nesillerin efsane golcüsü Neccola Polatez'in futbolü bırakıp ta yazın sanatına intikal etmesi olmuştur. Tabii bunda suç onu hakettiği gibi pazarlayamıyan menajeri Ozannio Gulerios'undur bu böyle biline. Sonuçta artık alçaktan gelen ortalara kafa vurup ta gol atan santrfor nesli kurumuş oluyor.

Özetle tribünlerimizin gedikli yazarı aziz Polatlılı kardeşimizi içtenlikle kutluyoruz.

ÖNEMLİ NOT: Bu edebi eser için Hamdullah Ağabeyden yazılı veya sözlü bir icazet alındımı? Bunu merak ediyorum.

Abreg Çelem
13-Aug-2013, 10:41
Polatlılı'da o anılar varken kitabı da illa ki keyifle okunur. 16 ağustosu bekliyoruz merakla... Adem de bize güzel bir kapak yapmış, onun da eline sağlık ;-)

ANCAK, Akşit Abi'nin uyarısı da arada kaynamasın, gerçi benim tanıdığım Polatlılı birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde Hamdullah Abimiz'den habersiz iş yapmaz ama yine de emin olmak istiyor insan... Tabii şu da var ki Hamdullah Abi de hem türübünü hem de siteyi fena boşladı bu aralar yahu!

uralnadir
13-Aug-2013, 22:31
Bekliyoruz abi. Ama imza gunu olmazsa olmaz. Idil'e de kendimize de imzalatacagiz.

utku_turna
14-Aug-2013, 11:16
Dün bu başlığı okuduktan sonra "Yenilsen de Yensen de"yi bir nefeste okuyup bitirdim ve cidden okurken büyük keyif aldım. Uzun zamandır bir kitabı başladığım gibi bitirmemiştim. Kitap bittikten sonra benzer bir kitap daha olduğunu öğrendim :"Sakin Ol Şuurlu Oyna" ancak bu kitabı bulamadım. Nereden bulabileceğimi yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. "Taşradan Futbol Hikayeleri" gelmeden önce bu kitabı da bitireyim istiyorum

esra_derle
14-Aug-2013, 11:45
"Yenilsen de Yensen de"yi kitap olarak bulamamış internetten bulup okumuştum büyük keyifle, büyük merakla bekliyorum şimdi bu kitabın çıkmasını da.. İki gün kalmış şunun şurasında neyse ki :)

Necdet Özkazancı
14-Aug-2013, 11:48
Güzel sözleriniz ve dilekleriniz için teşekkürler arkadaşlar. Kitabın çıkmasını ben de heyecanla bekliyorum.

Hikâyelerin yazarı da, editörü de, kapak fotoğrafının sanatçısı da Gençlerli... Hatta son hikâyede, Tatarca cümlelerdeki yazım hatalarını düzelten bile Gençlerli... Daha ne olsun. :)

Akşit Abi, sen yaşadığımız birçok olayın yakın tanığısın; yıllarca bu alemde Uruguaylı Ricardo Neccola Polatez olarak gezip isim yaptık; ekmeğimizi aradık ama bizim menajer Ozannos Gulerarios bir türlü Cavcav'a pazarlamayı başaramadı. Zaman geçtikçe hem paslandık hem yaşlandık. Böyle olunca artık talibimiz de kalmadı. Biz de kendimizi yazıya vurduk. Akşit Abi ile Abreg'in değindiği Hamdullah Abi'den izin alınması konusunda endişeye mahal yok. Ben, Hamdullah Abi'nin, "Birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz şu kritik günlerde bu kitap işi de nereden çıktı goçum? Yıkıl karşımdan, gözüm görmesin seni!" diyerek kızabileceğinden korktuğum için Dinektepe'ye gitmeye çekindim ama Tanıl büyük bir cesaretle Dinektepe'ye giderek Hamdullah Abi'yle kahvesinde görüşüp kendisini ikna etti ve gerekli izinleri aldı. Onun için yüreğinizi ferah tutun. Uralcığım, kitabı her türlü imzalarız da imza günü olursa tadından yenmez tabii. Hele İdil'e, hem YENİLSEN DE YENSEN DE"yi hem de bu kitabı imzalı olarak hediye etmek benim için büyük zevk olacak.

Utku Bey, "YENİLSEN DE YENSEN DE"yi beğendiğinize sevindim. "SAKİN OL ŞUURLU OYNA" basılı değil, bir e-kitap formatında... Siteye word ya da pdf dosyası ekleme imkanı olsaydı "SAKİN OL ŞUURLU OYNA"yı buraya kopyalayabilirdim ama denedim olmuyor. Bana e-posta adresinizi özel mesajla ya da bu topikte belirtirseniz size hemen e-posta ile gönderirim.

onur_aydogan
14-Aug-2013, 14:03
Necdet Abi dört gözle bekliyoruz. İmza günü de yapmak lazım. "Yenilsen de Yensen de" kitabını bir solukta bitirmiştim. Bizim Adem'in fotoğrafçılığa meraklı olduğunu biliyordum ama kitap kapağı dizayn yeteneği olduğunu bilmiyordum.

Necdet Özkazancı
14-Aug-2013, 15:56
Teşekkürler Onurcuğum. İmza günü için inşallah diyelim. Kapak fotoğrafı konusunda bir yanlış anlama olmaması için kısa bir bilgilendirme yapayım: Kapaktaki fotoğraf Adem'in... Kapak tasarımını ise İletişim Yayınları'ndan Suat Aysu yapmış.

utku_turna
16-Aug-2013, 10:22
Bu sefer, "YENİLSEN DE YENSEN DE" gibi bir oturuşta olmasa da, iki gün için bitti "SAKİN OL ŞUURLU OYNA". Okumaya başlamadan önce, isim olarak daha bir ilgi çekici geldi "SAKİN OL ŞUURLU OYNA" bana. Gene ilk kitapta olduğu gibi okunması keyifli ve rahat bir kitaptı; ancak "YENİLSEN DE YENSEN DE"ye göre biraz daha karamsar bir hava vardı sanki. Neyse ki Yaşar Batur! sayesinde bu hava bir anda dağıldı.

Benim görüşüme göre bu kitapta çok önemli bir nokta var: bu kitabı okuyan insanlar Ankara futboluna daha da yakın hissedecek kendini. Hatta "Ankara'da doğan, büyüyen, evlenen, çalışan, okuyan ve çocuklarını okutan, kısacası başkentte yaşayan" ve bunların yanında futbolu da seven insanların mutlaka okuması gereken bir kitap bence. En azından "YANILMAK", "ZULÜM", "ÜSLUP", "ZULÜM VE PROTESTO" VE "EGE" başlıklı yazıları yakınımızdakilere okutmalıyız. Daha önce bunlar mutlaka konuşulmuştur ancak aranıza yeni katıldığım için bilmiyorum ve bilmediğim daha bir çok şey var ama cidden bu bu yazılar çok etkileyici.

Kitabın oluşturulmasından bu yana seneler geçmiş ve tabi ki bir çok olay yaşanmıştır. Kitabı (kitapları demek daha doğru aslında) okuduktan sonra bunları merak etmemek elde değil. Daha önce bir yerlerde yazıldı mı ya da "TAŞRADAN FUTBOL HİKAYELERİ"nde olacak mı bilmiyorum ama

- Kara Takım ve Al Takım'a ne oldu futbol yaşantıları devam ediyor mu?
- Yaşar Batur'dan intikam alındı mı?
- Dinektepespor'da daha sonra neler oldu?
- Gölgeler Günü? (14 Eylül yaklaşıyor)

ve daha bir çok "şey".

(Konuya biraz uzak ama kitabı okurken aklıma takılan bir sorun var. Aldığım kombine ile maçlara giderken altı yaşındaki yeğenimi de götürmek istiyorum. Bu sezonki uygulama nasıl? ücretsiz girebilecek mi stada?)

Sanırım yeni kitabı beklemek zorunda olmadığım için şanslıyım; öncekileri bitirir bitirmez yeni kitap çıkmış oldu.

ve teşekkürler Necdet Abi

(Bu arada bu mesajı ikinci yazışım. İlk yazdığımdan eksik bir şeyler var mı ya da fazla bir şeyler oldu mu bilmiyorum. Sanırım yazıyı yazarken çok beklediğim için eylemsizlikten çıkış yaptım otomatik olarak. Sonra panikleyip kullanıcı adı parola girmek yerine geri dönmeye çalıştım ve yazdıklarım kayboldu. Eğer sizin de başınıza gelirse, kullanıcı adı ve parolayı girdiğiniz anda yazdıklarınız iletiliyor.)

Adem Erkoçak
16-Aug-2013, 15:37
Bu sefer, "YENİLSEN DE YENSEN DE" gibi bir oturuşta olmasa da, iki gün için bitti "SAKİN OL ŞUURLU OYNA". Okumaya başlamadan önce, isim olarak daha bir ilgi çekici geldi "SAKİN OL ŞUURLU OYNA" bana. Gene ilk kitapta olduğu gibi okunması keyifli ve rahat bir kitaptı; ancak "YENİLSEN DE YENSEN DE"ye göre biraz daha karamsar bir hava vardı sanki. Neyse ki Yaşar Batur! sayesinde bu hava bir anda dağıldı.

Benim görüşüme göre bu kitapta çok önemli bir nokta var: bu kitabı okuyan insanlar Ankara futboluna daha da yakın hissedecek kendini. Hatta "Ankara'da doğan, büyüyen, evlenen, çalışan, okuyan ve çocuklarını okutan, kısacası başkentte yaşayan" ve bunların yanında futbolu da seven insanların mutlaka okuması gereken bir kitap bence. En azından "YANILMAK", "ZULÜM", "ÜSLUP", "ZULÜM VE PROTESTO" VE "EGE" başlıklı yazıları yakınımızdakilere okutmalıyız. Daha önce bunlar mutlaka konuşulmuştur ancak aranıza yeni katıldığım için bilmiyorum ve bilmediğim daha bir çok şey var ama cidden bu bu yazılar çok etkileyici.

Kitabın oluşturulmasından bu yana seneler geçmiş ve tabi ki bir çok olay yaşanmıştır. Kitabı (kitapları demek daha doğru aslında) okuduktan sonra bunları merak etmemek elde değil. Daha önce bir yerlerde yazıldı mı ya da "TAŞRADAN FUTBOL HİKAYELERİ"nde olacak mı bilmiyorum ama

- Kara Takım ve Al Takım'a ne oldu futbol yaşantıları devam ediyor mu?
- Yaşar Batur'dan intikam alındı mı?
- Dinektepespor'da daha sonra neler oldu?
- Gölgeler Günü? (14 Eylül yaklaşıyor)

ve daha bir çok "şey".

(Konuya biraz uzak ama kitabı okurken aklıma takılan bir sorun var. Aldığım kombine ile maçlara giderken altı yaşındaki yeğenimi de götürmek istiyorum. Bu sezonki uygulama nasıl? ücretsiz girebilecek mi stada?)

Sanırım yeni kitabı beklemek zorunda olmadığım için şanslıyım; öncekileri bitirir bitirmez yeni kitap çıkmış oldu.

ve teşekkürler Necdet Abi

(Bu arada bu mesajı ikinci yazışım. İlk yazdığımdan eksik bir şeyler var mı ya da fazla bir şeyler oldu mu bilmiyorum. Sanırım yazıyı yazarken çok beklediğim için eylemsizlikten çıkış yaptım otomatik olarak. Sonra panikleyip kullanıcı adı parola girmek yerine geri dönmeye çalıştım ve yazdıklarım kayboldu. Eğer sizin de başınıza gelirse, kullanıcı adı ve parolayı girdiğiniz anda yazdıklarınız iletiliyor.)

utku bey, sorduğunuz soruların cevabı da, tıplı kitaplarda anlatılan iyi şeyler gibi mazide kaldı maalesef. okumaktan başka yapacak bir şey yok artık. güzel şeyleri koruyamama gibi bir hastalık var bu topraklarda maalesef, bizler de onun dışında insanlar değiliz sanırım...

mehmet galip
20-Aug-2013, 00:50
hadi bakalım.
bekliyoruz abim.

Necdet Özkazancı
10-Mar-2014, 15:04
"Taşradan Futbol Hikâyeleri"nin kapak fotoğrafının sahibi Adem Erkoçak kitap, anılar, futbol üzerine sordu, ben anlattım. Söyleşi, dijital dergi ZeZine'de bugün yayınlandı. Sevgili Adem'e ve ZeZine'ye teşekkürler...

Söyleşinin linki:

http://www.zezine.net/zanaat/ankara/adem_erkocak.html

ZeZine'de ayrıca "Zanaat" konusunun işlendiği dosyada ilginç yazılar ve söyleşiler; Mesut Varlık'ın Hasan Ali Toptaş, Ethem Baran ve Abdullah Ataşçı ile Ankara, taşra ve edebiyat üzerine yaptığı keyifli söyleşi; Adem Erkoçak'ın güzel fotoğrafları da var.

Necdet Özkazancı
10-Mar-2014, 15:15
Başlığı güncellemişken, "Taşradan Futbol Hikâyeleri" üzerine Mahir Ünsal Eriş'in sorularını yanıtladığım ve kısa versiyonu 16 Ocak 2014 günü Birgün gazetesinde, uzun versiyonu da 17 Ocak 2014 günü Tribün Dergi'de yayınlanan söyleşinin linklerini de vermiş olayım.

Birgün'deki söyleşinin linki:

http://birgun.net/haber/futbolun-kaybedenlerini-anlatmak-10040.html

Tribün Dergi'deki söyleşinin linki:

http://www.tribundergi.com/haber/tasradan-futbol-hikayeleri